Károly kedd délben negyvenedik alkalommal érkezett Észak-Írországba, de ez volt az első útja királyi minőségében. Ahogy korábban Londonban és Skóciában, Belfastban is óriási tömeg várta. A megosztott tartományban az autonóm nemzetgyűlés és a kormány feloszlása óta növekszik a feszültség, de a koronahű protestánsok monarchia iránti elkötelezettsége minden más brit nemzetét felülmúlja. A belfasti rezidencia előtt összegyűlt tömeget, a "leglojalistább royalistákat" az új király és hitvese minden biztonsági aggodalom ellenére hosszasan üdvözölte, majd megtekintették a különös műgonddal elrendezett virágrengeteget.
Az addigra felhúzott királyi lobogóval díszített Hillsborough kastélyban Károly találkozott az északír politikai vezetőkkel. Érdekes mozzanatként a megbeszéléseken, majd a Szent Anna székesegyházban rendezett istentiszteleten részt vett a nacionalista párt, a Sinn Fein vezetője is. Michelle O'Neill, a párt alelnöke részvétét nyilvánította Károlynak, bár korábban visszautasította a szombati királyi proklamáción való megjelenést a St. James's Palotában.
A király a Hillsborough kastélyban felolvasott rövid üzenetében felidézte, hogy édesanyja "monumentális és történelmi észak-írországi változások tanúja volt hosszú uralkodása során. Soha nem feledkezett meg arról, hogy imáiba foglalja a tartományt, és a legjobbakat kívánja a sokat szenvedett embereknek". Károly megfogadta, hogy "Erzsébet ragyogó példáját követve segítheti elő az északírek jólétét".
A belfasti vizit kezdetével egyidejűleg rekesztették be a Szent Giles székesegyház előtt várakozók sorát, akik minden skót elszakadási törekvés ellenére tiszteletüket akarták tenni II. Erzsébet emléke előtt. Így is egy nap alatt több mint huszonötezren vonultak el a skót királyi zászlóval és a Brit-szigetek legrégebbijének számító skót királyi ereklyékkel díszített koporsó előtt.
A királyi gyász képi emlékei közül felejthetetlen marad majd, ahogy Erzsébet négy gyermeke hétfő este tízperces virrasztással, átszellemülten, fejüket leszegve, András esetében szemét lehunyva tartva mérték fel veszteségüket. A 97. évében elhalálozott uralkodó földi maradványai még a skót fővárosban tartózkodtak, amikorra már több mint egy tucat végtelenül elszánt gyászoló kezdte meg a várakozást Londonban, hogy biztosan bejusson a Westminster Hall-ba, ahol szerdán helyi idő szerint délután 5 órától hétfő reggel fél hétig lehet elvonulni a felravatalozott koporsó előtt. Legrosszabb esetben több mint 30, de általában is 12 órát kell majd sorban állni a Southwark Park és a parlament közötti 10 kilométeres szakaszon.
E sorok írója hétfő este állt ki egy kevésbé hosszú sort a Buckingham-palota előtt, majd haladt át a virág- és gyertya elhelyezésre "kijelölt" Green Parkon, ahol bábeli nyelvzavarban az volt a fő beszédtéma, miért "nem akarták emberek kihagyni a lehetőséget", hogy személyesen róják le tiszteletüket egy felülmúlhatatlan uralkodó élete előtt.
Soha nem látott királyi menetet tartottak Edinburgh-ban, holnap viszik Londonba II. Erzsébet királynő koporsójátEzrek követték II. Erzsébet koporsójának útját a Balmoral-kastélytól Edinburgh-ig (videó)Szeptember 19-én helyezik örök nyugalomra II. ErzsébetetMeghalt a királynő, éljen a király! – III. Károly szókimondóbb uralkodó lesz, és tisztában van a csapdákkal A 11 napos gyász eseményeiII. Erzsébet élete képekben