;

temetés;London;gyász;búcsú;II. Erzsébet királynő;Westminster;

- Százezrek rótták le kegyeletüket II. Erzsébet ravatala előtt, így zajlik hétfőn a királynő búcsúztatása

A trónon több mint hetven évet eltöltött uralkodó ravatala előtt négy nap alatt százezrek rótták le kegyeletüket. A gyászoló tömegnek a temetés napján is alkalma lesz utolsó pillantást vetni a királynő koporsójára.

Mire hétfő este, immár a kamerák és a nyilvánosság kizárásával II. Erzsébet koporsóját a windsori VI. György emlékkápolna királyi kriptájában helyezik, a szigetország és a nemzetközi közösség tudomásul vette, hogy elvesztette a folytonosságot képviselő, rendületlenül szolgáló, soha egy lépést nem vétő utolérhetetlen egyéniséget. A hosszú búcsú meghatározó eleme az Erzsébet, Fülöp, és Károly által két évtizede elindított, majd finomított folyamatnak, ami London Bridge Hadműveletként (az a menetrend, ami abban az esetben lép életbe ha a királynő meghalna) vonul be a történelembe.

A hétvége ismét gazdag volt nemes gesztusokban. Amikor az istenhozzád illusztrált összefoglalója napvilágra kerül, meghatározó képe lesz, amint péntek este a Westminster Hall-ban a királynő mind a négy gyermeke katonai díszegyenruhában állt díszőrséget, negyedórán át "virrasztott" a ravatalnál. Ahogy az is, amikor a következő este a nyolc unoka sorakozott fel a koporsó körül, a legidősebb, 44 éves Peter Phillips-től a legfiatalabb, 14 éves Jakabig, Severn algrófjáig. Ahogy öccsének, a kegyvesztett András yorki hercegnek, úgy fiatalabb fiának, Harry sussexi hercegnek is III. Károly tette lehetővé, hogy kivételesen viselhessen katonai uniformist. Odáig azonban hírek szerint már nem terjedt ki az engedékenység és nagyvonalúság, hogy Harry és Meghan meghívást kaptak volna a vasárnap esti Buckingham-palotai fogadásra, melyen csak a királyi család "aktívan dolgozó" tagjai látják vendégül a temetésre érkezett külföldi elöljárókat, köztük Novák Katalin államfőt.

A királyi gyász kapcsán sok szó esik arról, mennyire lesz tartós a walesi és sussexi herceg közötti látszólagos megbékélés. A különösen jól tájékozott királyi tudósítók, köztük a The Daily Telegraph Camilla Tominey-ja úgy érzi, amíg az udvar feje felett Damoklész kardjaként lebeg Harry már elkészült és jogászok által szentesített visszaemlékezésének megjelenése, és amíg a házaspár nem kér bocsánatot az eddigi súlyos sértésekért - leginkább a fajgyűlölet vádjával -, addig nem tud megtörni a jég.

A temetés minden előzményt nélkülöző diplomáciai kihívást jelent a brit külügyminisztérium számára: mintha száz csúcstalálkozót kellene egy napra megszervezni. Végül mindössze három ország, Oroszország, Fehéroroszország és Myanmar kormánya nem kapott meghívást, míg azok az államok, melyek rossz kapcsolatban állnak a szigetországgal - Irán, Észak-Korea és Nicaragua - nagykövetükön keresztül képviseltethetik magukat hétfőn a westminsteri apátságban. Sokan furcsállják, hogy a brit illetékesek különbséget tettek Oroszország és Kína között, miközben Vlagyimir Putyin sokkal szívélyesebben méltatta II. Erzsébet erényeit, mint Hszi Csin-ping elnök. Ugyanakkor Sir Lindsay Hoyle, az alsóház elnöke nem járult hozzá, hogy a kínai alelnök, Vang Csi-san a Westminster Hall-ban tiszteletét tegye a ravatalnál, mert a kínaiak néhány brit képviselőt szankcionáltak, amiért bírálták az ujgurokkal szembeni bánásmódot. A moszkvai külügyminisztérium "istenkáromlásnak" és "kifejezetten erkölcstelennek" nevezte a Kremlnek címzett meghívás elmulasztását.

Külön vörös bársonyszőnyeget terít ki III. Károly a Nemzetközösség delegációi és azon 14 ország vezetője elé, melyeknek államfői címét viseli.

II. Erzsébet hétfői temetési szertartása reggel fél hétkor kezdődik, amikor az utolsó sorbanálló mögött bezárják a Westminster Hall ajtaját. Röviddel fél 11 után emelik le a királynő Gránátos Osztagának tagjai a koporsót a ravatalról és helyezik át az elhunyt uralkodó szívéhez különösen közel álló Királyi Haditengerészet állami ágyútalpára. 10 óra 44 perctől 98 királyi tengerészgyalogos vontatja az ágyútalpat a parlament és a westminsteri apátság közötti rövid úton. A koporsót III. Károly, testvérei, Vilmos, Harry és más családtagok gyalog követik. A gyászszertartás pontban 11 órakor kezdődik a westminsteri apátságban kétezer vendég jelenlétében. A külföldi méltóságok közül a legutóbbi tervek szerint valóban csak Joe Biden amerikai elnök utazhat tőle elválaszthatatlan limuzinjában, mindenki más busszal érkezik. A 11 óra 58 percig tartó istentiszteletet az apátság dékánja, David Hoyle celebrálja, a prédikációt Canterbury érseke, Justin Welby tartja. 12 előtt öt perccel hangzik el a Last Post, az utolsó tiszteletadás, majd az egész Egyesült Királyság, beleértve az apátsági gyülekezetet, kétperces csenddel vesz végső búcsút II. Erzsébettől. A szertartás a nemzeti himnusszal és a királynői dudás által előadott siratódallammal fejeződik be a déli harangszóra.

Az istentiszteletet követően - a délután 4 órakor, a windsori Szent György kápolnában kezdődő búcsúztató ceremóniáig - a britek és a külföldi turisták százezrei lehetnek szemtanúi, amint a koporsó menetben halad a Westminster Abbey-től a Wellington Archig a királyi család tagjainak gyalogos kíséretében, majd a Wellington Archtól a jól látható állami halottaskocsiban eljut végső nyughelyéhez. A menet során a Big Ben egyperces időközönként megszólal. A kápolnában a királyi családon kívül egy kisebb, személyesebb, mintegy 800 vendégből álló gyülekezet vesz részt a windsori dékán által vezetett istentiszteleten. Az utolsó rituálék keretében eltávolítják a koporsó tetejéről a koronaékszereket. Ugyanekkor a kamarás a hagyományoknak megfelelően megtöri a hivatali pálcáját, és a koporsóra helyezi. Ezt követően a királynőt leengedik a királyi sírhelyre Canterbury érsekének áldása mellett.

A király és a királyi család tagjai részvételével zártkörű istentiszteleten a királynőt férje, Edinburgh hercege mellé temetik a VI. György király emlékkápolnában.

A brit kormányzati protokoll alapján állami temetés csak kivételes jelentőségű és tekintélyű állami vezetőknek jár, így az ilyen jellegű búcsúszertartás rendkívül ritka. Legutóbb Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen 1965-ben. Előtte II. Erzsébet királynő édesapjától, VI. György királytól vettek búcsút állami temetéssel 1952 februárjában.

Az nem derült ki, hogyan sikerült ezt a döbbenetes mennyiséget felhalmoznia.