Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál;

- Megnyílt a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, a Nobel-díjas belarusz írót, Szvetlana Alekszijevicset Budapest Nagydíjjal tüntették ki

A Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics vehette át a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégének járó Budapest Nagydíjat, amelyet Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere adott át a 27. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtöki nyitónapján.

Háy János író laudációjában arról beszélt, hogy „minden világfelmutatás fikció, akkor is, ha mélyen gyökerezik a valóságban”, az alkotónak pedig jól kell döntenie, hogy mely történetek és mely mondatok kerülnek napvilágra, és jól dönteni csak ösztönből lehet. „Szvetlana Alekszijevics könyvei a jól döntés példái. Ha ezek a könyvek állhattak volna a világ igazgatóinak polcain, nem lett volna Vietnám, nem lett volna Afganisztán, délszláv háborúk és Irak, és nem lenne az, ami most van” – méltatta a belorusz írót.

Ezt követően Szvetlana Alekszijevicset M. Nagy Miklós, a Helikon Kiadó főszerkesztője kérdezte, aki az Utolsó tanúk és a Fiúk cinkkoporsóban című műveit fordította. Szó esett az író könyveiben megjelenő női látásmódról, érzékenységről, arról, hogyan beszéltek Alekszijevicsnek a nők a háborúról, mely nézőpont addig az irodalomban ismeretlen volt. Az író elmondta, örömmel tölti el, hogy még sikerült velük beszélnie és rögzítenie a történeteiket, majd elárulta, hogy új könyvet kezdett el írni Forradalmunk címmel, mely Ukrajnáról fog szólni.

A fesztivált Tóth Krisztina nyitotta meg, aki a beszédében a jelenkor problémáira helyezte a fókuszt. „Igazán nem panaszkodhatunk arra, hogy az irodalom manapság ne kapna figyelmet. Írókat fenyegetnek, tartóztatnak le és támadnak szinte mindenütt a világban. Az irodalomnak, az írott szónak, lám, kitüntetett szerepe van” – mondta, majd kihangsúlyozta, hogy vészterhes időkben az írástudók munkája ismét fontossá válik. „Az olyan társadalmakban, ahol a felejtés pusztító népbetegség, muszáj újra és újra elismételnünk a történeteket, hogy ne a világ ismételje meg őket körülöttünk” – emelte ki, és irodalmi példákkal nyomatékosította, hogy történetekre igenis szükségünk van. Beszédét azonban más témával zárta: „Ősz van, jönnek a téli hidegek. Az iskolákba és buszmegállókba kihelyezett használtkönyv-állomásokról elhordják a könyveket. Eddig ügyet se vetettek rájuk. Hirtelen elkezdtek volna mohón olvasni az emberek? Nem, kérem szépen. Csak fáznak. Jön a tél, és könyveket fognak égetni, ha nem lesz fűtőanyag. Igen.” 

Székely Csaba Mária országa című történelmi játékát Alföldi Róbert vitte színre Szegeden.