Japán;Észak-Korea;Dél-Korea;Egyesült Államok;fenyegetés;ballisztikus rakéták;

Észak-Korea egyik ballisztikus rakétája, amelytől nem tart az Egyesült Államok

- Ismét ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea, Japán tiltakozik

Egy héten belül ez már a negyedik kilövés volt a kelet-ázsiai ország területéről.

Észak-Korea szombaton két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki a keleti partok közelében – írja a Reuters a dél-koreai hadsereg közlésére hivatkozva az egy héten belüli negyedik ilyen akcióról, amellyel Phenjan tovább fokozza a feszültséget a Koreai-félsziget körül.

A dél-koreai információk szerint szombaton a két rövid hatótávolságú rakétát az észak-koreai fővárostól Phenjantól északra fekvő Szunánból indították el, s a hatótávolságot 350 kilométerre becsülték 30 kilométer magasságban. Utóbbi két adat legmagasabb értékét Japán parti őrsége 400, illetve 50 kilométerre tette.

Toshiro Ino japán védelmi miniszter közölte, Tokió diplomáciai csatornákon keresztül tiltakozást nyújtott be Észak-Korea ellen azzal, hogy a kilőtt rakéták szabálytalan pályán repülhettek, hogy elkerüljék a rakétavédelmet. Ezzel szemben az Egyesült Államok úgy értékelte, hogy a rövid hatótávú  rakéták nem jelentenek közvetlen veszélyt.

A Reuters emlékeztetett, hogy Kamala Harris amerikai alelnök dél-koreai látogatása előtti és utáni időszakra időzített észak-koreai kilövések, részei az idei fegyverteszteléseknek, amely növeli annak a lehetőségét, hogy a diktatórikus állam atomhatalommá váljon, fenyegetve ezzel az Egyesült Államokat és szövetségeseit.

Bár közel három évtizede már, hogy megszületett a boszniai békét garantáló daytoni békeszerződés, amelynek megalkotói azt remélték, lehetséges egy multikulturális állam létrehozása, ahol az egyes nemzetiségek békében megférnek egymás mellett, a voksolásokat újra és újra a nacionalista pártok nyerik meg. S így lesz ez most vasárnap is. A rosszul működő gazdaság modernizálására és a jogállamiság javítására törekvő reformereknek ezúttal is vajmi kevés esélyük van a győzelemre.