MVM;Gazprom;Hajdúszoboszló;orosz gáz;gáztároló;Nagy Márton;

2022-10-03 20:38:00

Később fizetjük az orosz gázt

A téli időszakra halasztott fizetésben állapodott meg az orosz Gazprommal az MVM - közölte az állami energiakereskedő.

 Az MVM egyebek mellett növelné a Magyar Földgáztároló (MFGT) Zrt. zsanai tárolójának befogadóképességét, a hajdúszoboszlói tárolóban 800 millió köbméter úgynevezett párnagázt termelnek le és vizsgálják a szén-dioxid tárolásának lehetőségeit - közölte az MVM.

A halasztott fizetést időszakosan emelték a szerződésbe, ami növeli az MVM pénzügyi mozgásterét. A bizonytalanságokkal teli energiaveszélyhelyzet idején Magyarország ellátásbiztonságát a 2021. szeptemberében megkötött hosszú távú gázszerződés és azóta a Gazprom által biztosított többletgázmennyiségek garantálják - közölték.

Az oroszoktól kapott halasztott fizetés 2022 októberétől 2023 márciusáig szól a gázár egy üzleti titkot képező, de a jelenlegi tőzsdei árnál alacsonyabb küszöbérték feletti részére - idézi Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszernek egy, az üggyel kapcsolatos tegnapi háttérbeszélgetésen elhangzott szavait a Portfolio. Minden egyes hónap küszöbérték feletti gázárát egy, két és három évvel később, vagyis három egyenlő részben fizetjük ki 2026 márciusáig. A "könnyítés" a jelenlegi gázárakkal számolva fél év alatt egymilliár eurót tesz ki.

A hosszú távú szerződés alapján az aktuális gázárat mindig az egy hónappal korábbi tőzsdei gázár alapján számolják - jelentette be Nagy Márton. (A bejelentés azért újdonság, mert a kormány a szerződés tavaly szeptemberi megkötése óta az ilyen adatok közlésétől üzleti titokra hivatkozva elzárkózott. Ezek szerint az ilyen adatok mégsem képeznek üzleti titkot, tehát ebben Orbán Viktor és kormánytagjai politikai okokból valótlant állítottak. Lapunk következetes számításai szerint egyébként az ár valójában a két hónappal korábbi tőzsdei ár, aminél az oroszok átlag 7-8 százalékkal drágábban mérik nekünk a gázt.)

A hosszabb távú cél nagyrészt a meglévő eszközök használatával az új típusú megoldások, mint például a sűrített levegős energiatárolás, valamint a környékbeli, szén-dioxidban dús földgáz felhasználásával a villamosenergia-termelés megvalósítása - közölte az MVM.

A hajdúszoboszlói tárolóban a párnagáz letermelése után az MVM és a tulajdonában lévő MFGT közösen vizsgálja a szén-dioxid-tárolás lehetőségét annak érdekében, hogy a Mátrai Erőmű és a jövőben létrehozandó Tiszai Földgáztüzelési Erőmű szén-dioxid-kibocsátását képes legyen enyhíteni, ezzel jelentősen hozzájárulva Magyarország klímapolitikai céljainak eléréséhez.

A hajdúszoboszlói párnagáz rendkívül alacsony önköltségű, piaci értéke mai világpiaci árakon körülbelül másfélmilliárd euró, azaz 650 milliárd forint, amelynek hasznosítása hozzájárulhat a rezsicsökkentés fenntartásához és új energiabiztonsági fejlesztések megvalósítására ad lehetőséget - közölte az MVM.