Magyarország;Svédország;Fidesz-KDNP;Finnország;ratifikáció;NATO-csatlakozás;David Pressman;

- „Remélem, hogy nincs szükség nyomásgyakorlásra” – Az új amerikai nagykövet a finn és svéd NATO-csatlakozás magyarországi ratifikációjával kapcsolatban

David Pressman állítása szerint a kormány afelől biztosította őt, hogy ratifikálni fogják a szerződést.

Az Egyesült Államok új budapesti nagykövete reméli, nem lesz szükség nyomásgyakorlásra ahhoz, hogy Magyarország ratifikálja Finnország és Svédország NATO-csatlakozását – válaszolta David Pressman a 444-nek.

Az új nagykövet a pápai katonai repülőtéren tett csütörtökön látogatást. Mint azt a portál megjegyzi, Pressmannek ez volt az első komolyabb kapcsolatfelvétele a szolgálatukat Magyarországon teljesítő amerikai katonákkal. A pápai reptér a bázisa a NATO Stratégiai Légiszállítási Képességének (SAC), amely a katonák sajátos nyelvén három darab, 12 ország által közösen üzemeltetett, de magyar felségjelzéssel repülő C-17 Globemaster III teherszállító gépet, a Nehéz Szállítási Ezredet jelöli. A nagykövet a pápai bázison egyeztetett Jason Mills ezredessel, a SAC amerikai parancsnokhelyettesével, majd megtekintett egy küldetésről visszaérkezett C-17-est is.

A gépet 10 NATO-tagállam és két leendő NATO-tag, Svédország és Finnország üzemelteti közösen. Ennek apropóján érdeklődtek Pressmannél azzal kapcsolatban, hogy szükségesnek látszik-e a nyomásgyakorlás a két ország csatlakozása magyarországi ratifikációjának érdekében. „Remélem, hogy nincs szükség nyomásgyakorlásra” – válaszolta a nagykövet, aki elmondta továbbá,

a kormány afelől biztosította őt, hogy ratifikálni fogják a szerződést.

A magyar kormány ugyan már július 14-én benyújtotta a ratifikációról szóló törvényjavaslatot, és Gulyás Gergely a múlt csütörtöki kormányinfóján azt mondta, hogy egyelőre csak azért nem ratifikálták, mert a Parlament nyári szünetet tartott, a javaslatot végül a héten a kormánytöbbség nem vette napirendre, arról a két hetes ülés utolsó, hétfői napján sem szavaznak még – a következő ülés napirendjéről pedig még nem határoztak. 

Az uniós miniszterelnökök és elnökök prágai csúcstalálkozójáról bejelentkezve is felmondta az energiaválsággal kapcsolatos kormányzati mantrát a kormányfő.