A grémium élén lord (Ed) Vaizey áll, aki David Cameron 2010-2016 között működő kormányában a kulturális miniszteri tisztséget töltötte be. A konzervatív politikus egy olyan törvényt támogat, mely az eddiginél nagyobb függetlenséget biztosít az egyes múzeumoknak saját gyűjteményeik jövőjével kapcsolatban. A jelenlegi, csaknem negyven évvel ezelőtt, Margaret Thatcher kormányzása idején megszavazott Nemzeti Örökségi Törvény ugyan számos területen biztosított szuverenitást a múzeumoknak, de - ahogy erről Vaizey a The Times napilap számára írt cikkében ír, - "éppen azt teszi szinte lehetetlenné, hogy a XXI. század követelményeinek megfelelő intézményekként működhessenek. Különösen vonatkozik ez azoknak a követeléseknek a teljesítésére, hogy műkincsek eredeti származási helyeikre térhessenek vissza. A múzeumok kuratóriumai ugyanis csak abban az esetben válhatnak meg a kollekció egyes darabjaitól, ha azok alkalmatlanok a megőrzésre, duplikát példányok állnak belőlük rendelkezésre, vagy helyrehozhatatlanul megrongálódtak. A szabályok megengedik, hogy más, köztük külföldi intézményeknek kikölcsönözzék őket, de teljes visszaszolgáltatásukra nincs mód".
Amikor kulturális értékek visszaszolgáltatása merül fel, a britek és a nemzetközi közvélemény is elsőként automatikusan a British Museumban őrzött, az athéni Akropoliszról származó, lord Elgin által 1801-1812 között a Görögországban akkor uralkodó törököktől megvásárolt és Londonba szállított márványokra gondol. A világ egyik legjelentősebb múzeuma frissen kiadott közleményében hangsúlyozza, hogy kész a szobrok kikölcsönzésére is, amennyiben azokról biztonságosan gondoskodnak és később épségben visszaadják őket. Az utóbbi időben George Osborne volt pénzügyminiszter, a British Museum jelenlegi elnöke is úgy gondolja, hogy "jövőbeni sorsukról meg lehet állapodni".
A BBC News emlékeztet arra, hogy egy nemrégiben elvégzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 54 százaléka ért egyet a márványok visszaküldésével Görögországba és csak 16 százalék látná őket továbbra is kizárólagosan a British Museumban. Egyre valószínűbb, hogy egy csereprogram keretében korábban soha nem látott értékekkel lehet megtölteni a múzeum Duveen Galériáját, miközben a Parthenon Szobrok az Akropolisz Múzeumban kerülnének kiállításra. Lord Vaizey szerint nem kell tartani tömeges visszatérítési igényektől és a brit múzeumok lecsupaszításától. Jellemző példa, hogy a 2,7 millió objektumot számláló Viktória és Albert Múzeum 1999 óta összesen kilenc visszaszolgáltatási követeléssel nézett szembe.
Amint arról lapunk is beszámolt, az Elgin-márványok rövidtávú jövőjét beárnyékolja, hogy Liz Truss új brit kormányfő hivatalba lépését követően szinte rögvest bejelentette, hogy "nem támogatja a kincsekről való lemondást" Görögország javára.
Gúzsba kötött múzeumok