Az ellátási útvonal miatt Magyarország számára jelenleg pótolhatatlan az Oroszországból érkező gáz, az országok folytatják az együttműködést – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Moszkvában az „Orosz energetikai hét” címmel megrendezett eseményen újságíróknak nyilatkozva a RIA Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint.
„A földrajzunk és az infrastruktúránk meghatározzák lehetőségeinket. És számunkra az orosz gáz jelenleg fizikailag pótolhatatlan az ellátási útvonalak miatt, ezért folytatjuk az együttműködést, az Oroszországgal való együttműködés a gáz és az olaj terén előnyös számunkra” – mondta a tárcavezető.
A TASZSZ orosz hírügynökség tájékoztatása szerint Szijjártó közölte, hogy Budapest és a Gazprom megállapodott arról, hogy növelik a Török Áramlaton, Szerbián keresztül érkező gáz mennyiségét. Hogy pontosan mennyivel, arra nem tért ki.
Szijjártó Péter egyúttal úgy értékelte, körülbelül másfél évbe telik annak a magyar–szerb kőolajvezetéknek a megépítése, amelynek révén Szerbia a magyar rendszeren keresztül hozzájuthat az orosz olajhoz. „Megállapodás született arról, hogy… építhetünk egy vezetéket, amely minket (Magyarországot és Szerbiát) összeköt. Ez lehetővé teszi a szerbek számára, hogy hozzáférjenek az Oroszországból érkező olajhoz Magyarországon keresztül. Ez körülbelül másfél évet vesz igénybe terveink és számításaink szerint” – jelentette ki. A külgazdasági és külügyminiszter közölte továbbá, hogy Magyarország és Oroszország felgyorsítják a paksi atomerőmű bővítését. „Meggyőződésem, hogy a jelenlegi energiaválság Európában egyértelműen rámutat arra, hogy nukleáris energia nélkül sem ellátásbiztonság, sem elérhető energia Európában. Éppen ezért gyorsítjuk fel az új atomerőművi blokkok építését a nemzetközi projekt részeként” – mondta.
A TASZSZ kiemeli Szijjártó Péter Facebook-bejegyzését, amelyben a tárcavezető arról értekezik, Magyarország a diverzifikáció pártján áll, de ezalatt nem az orosz energiahordozók kizárását kell érteni, hanem minél több forrás bevonását az európai ellátásba. „A képlet nagyon egyszerű: minél több forrás áll a rendelkezésünkre, annál olcsóbb és biztosabb az energiaellátásunk.” – írja. „Ez egy hosszú távú válság… Fontos kérdés, hogy ezen a télen mi lesz, de ugyanúgy fontos, hogy a következő 2-3 évben hogyan sikerül biztosítani Európa ellátását” – vélekedik.
A tárcavezető kijelentette, Magyarország az Oroszországgal való energetikai együttműködés építésében érdekelt, ezért nem fog beleegyezni azokba a szankciókba, amelyek az energiaellátás biztonságát sújthatják. „Teljes mértékben az Oroszországi Föderáció és Magyarország közötti energetikai együttműködés megőrzésében vagyunk érdekeltek. És egyértelművé tettük, hogy nem fogunk beleegyezni semmilyen szankciós csomagba, amely veszélybe sodorja országunk energiaellátásának biztonságát. Ha sikerül békét kötni Ukrajnában, akkor nem lesznek Oroszország elleni szankciók. A szankciók nagyon fájdalmasak nekünk, magyaroknak, az európai lakosoknak. Még olyan prognózisra is vállalkoznék, lehetséges, hogy ezek a szankciók
fájdalmasabbak számunkra mint azok számára, akik ellen bevezették őket.
Az egyetlen megoldás a jelenlegi helyzetben a béke, mert ha béke lesz, akkor nem lesznek szankciók” – mondta.
„Ez egy olyan helyzet, amelyre senki sem számított, és senki sem akart. Éppen ezért remélem, hogy a jövőben mindenki, aki politikai befolyással bír, képes lesz erőfeszítéseit az eszkaláció helyett a béke eléréséére összpontosítani. Ennek megfelelően, ha Önök nem készek változtatni a helyzeten, akkor sokkal mélyebb problémával fogunk szembesülni ahhoz képest, amilyennel jelenleg szemben állunk”
– tette hozzá.
Szijjártó Péter egyúttal kiállt az Oroszországgal való párbeszéd folytatása mellett. A RIA Novosztyi hírügynökség beszámolója szerint a tárcavezető a „párbeszéd folytatásának szükségességével” indokolta oroszországi látogatását. „Természetesen nem nyilvánvaló, hogy egy európai külügyminisztérium is képviseltetheti magát itt, mégis, szeretnék egy percet annak szentelni, hogy elmagyarázzam, miként fogadtam el ezt a meghívást, hogy jutottam el ide. Úgy gondolom, hogy egy ilyen szörnyű helyzetben, amelyet jelenleg tapasztalunk, ha nem kommunikálunk, ha nem beszélünk egymáshoz, ha nem tartjuk fenn a kommunikációs csatornákat, akkor többé nem reménykedhetünk a békében” – jelentette ki.
Szijjártó Péter reményének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy létrejöhet találkozó Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között a novemberi G20-csúcson Indonéziában. Mint arról a Népszava is beszámolt, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nem zárta ki ennek lehetőségét, ahogy az amerikai elnök sem.
Szergej Lavrov: Oroszország megvizsgálná egy Biden-Putyin találkozó lehetőségét a G20-csúcson, amennyiben ilyen javaslatot kapna