Megháromszorozódik a Szabó Ervin Könyvtár rezsije, a főigazgató szerint csökkentett nyitvatartásra lehet szükség, az olvasótermekben 20 fok lesz – derül ki a G7 által Fodor Péter főigazgatóval készített interjújából.
Mint írják,
a 49 helyen működő fővárosi közkönyvtár-hálózatot az önkormányzat tartja fenn, éves költségvetése mintegy 3,2 milliárd forint. Az önkormányzat működési támogatása a költségvetés mintegy 85 százalékát adja, saját bevételük mintegy félmilliárd forint. A könyvtárnak 238 ezer beiratkozója és 3,5 millió dokumentuma van.
A hálózat legnagyobb könyvtára, a Központi Könyvtár a Szabó Ervin téren áll, napi 2-3 ezer, vizsgaidőszakban 3-4 ezer ember látogatja. A bővített és felújított könyvtárat 2001-ben adták át.
A könyvtár rezsiköltségei – az igazgató számításai szerint – jövőre háromszorozódnak, az eddigi
alig 140 millió forintról körülbelül 450 millióra forintra emelkednek majd. A közüzemi díjak eddig durván 5 százalékot tettek ki a teljes évi költségvetésből, jövőre ez 10 százalék fölé mehet.
A könyvtárnak vannak saját bevételei, de túlnyomó többségében a főváros biztosítja a forrást a működéshez.
Következésképpen – jegyzik meg – sok múlik azon, hogy a Fővárosi Közgyűlés a könyvtár jövő évi támogatásának megállapításakor biztosítani tudja-e a működés feltételeit, képes-e a rezsiköltség-emelkedéssel arányosan növelni az éves fenntartói támogatást.
Ha nem tudják, akkor a könyvtárhálózat kénytelen lesz korlátozni a szolgáltatást. Ez praktikusan csökkentett nyitvatartást jelent az esti órákban, továbbá zárvatartást szombaton. A főigazgató azonban hangsúlyozta: ennek oka az energiatakarékosság, a több mint 400 munkavállaló béreit ez nem érinti.
„Abban bízunk, hogy a főváros biztosítja a működés feltételeit. Saját bevételből soha nem lesz annyi, hogy ezt az összeget előteremtsük. Lehet emelni a beiratkozási díjat, késedelmi díjat, ezeket tervezzük is, de egy közkönyvtár használata nem drágulhat egy bizonyos szint fölé”
- mondja az igazgató.
Mindenhol spórolnak, télre 20 fokban állapították meg a terek hőmérsékletét. Az igazgató szerint 18 fokban nem lehet ülőmunkát végezni több órán át, ugyanakkor egy fok különbség havonta akár százezres nagyságrendű különbséget okoz a kiadásokban.