;

háború;tüntetés;Moldovai Köztársaság;

- Puccsra készül az oroszpárti ellenzék Moldovában

Moldova nemcsak Európa egyik legszegényebb és legkorruptabb országa, hanem az ukrajnai háború által leginkább fenyegetett posztszovjet állam is egyben.

Nemzeti Megmentési Bizottság létrehozását jelentette be a moldáv parlament épülete előtt sátortábort verő oroszpárti ellenzék igazságszolgáltatás elől bujkáló vezetője. Ilan Shor üzletember, aki saját nevét viselő pártot is létrehozott Moldovában, videokapcsolaton jelentkezett be Izraelből, a tüntetőknek azt ígérte, pártja átvenné a kormány ideiglenes vezetését egy előrehozott választásig a jelenlegi Európa-párti kormánytól és orvosolná az ukrajnai háború miatt még súlyosabbá váló gazdasági válságot.

Ilan Sort nemzetközi körözés alatt áll. 

A kétes hírű üzletember politikusként mindig is az oroszpárti vonalat erősítette a volt szovjet tagköztársaságban. 2015 májusában letartóztatták, 2017-ben csalás és pénzmosás miatt 7,5 éves börtönbüntetésre ítélték. Ezután szökött meg az országból, 2019-ben került nemzetközi körözési listára.

De nem ő az egyetlen kétes szereplő, aki a szeptember 18-a óta tartó moldovai tüntetéseket szítja. Az elvileg Európa-párti Georghe Cavcaliuc, a PACE (Itthon Építjük Európát Párt, a rövidítés Békét jelent) is csatlakozott a megmozduláshoz, ugyancsak internetkapcsolaton keresztül. A moldovai sajtóbeszámolók emlékeztetnek, Cavcaliuc Sorhoz hasonlóan külföldön bujkál az igazságszolgáltatás elől.

A tüntetés szervezői szerint vasárnap 60 ezren tüntettek a 2,7 milliós ország fővárosában, a rendőrség szerint azonban mintegy 6000 ember volt jelen.

A nyugati orientációjú, az uniós csatlakozást prioritásként kezelő Maia Sandu elnök nevével fémjelzett új moldáv vezetés számára azonban mindenképpen komoly kihívást jelent az egy hónapja tartó tiltakozás. Moldova nemcsak Európa egyik legszegényebb és legkorruptabb országa, hanem az ukrajnai háború által leginkább fenyegetett posztszovjet állam is egyben. Az ország keleti felében, a szakadár Transznisztriában húsz éve orosz „békefenntartók” állomásoznak, a lakosság mélyen megosztott az ország orientációja kérdésében is, az oroszpárti, vagy legalábbis az Oroszországgal jó viszonyt ápolni kívánók hányada nem elhanyagolható az országban. A mostani tüntetéssorozat szociális követeléseket tűzött zászlajára, egyben azzal vádolják a Sandu szoros szövetségének számító, ugyancsak EU-párti Natalia Gavrilita vezette kormányt, hogy nem tárgyal Oroszországgal egy kedvezőbb gázüzletről, ezért követelik a kormány és az elnök lemondását illetve a nyugatbarát politikusok által vezetett parlament feloszlatását.

A rendőrség hétfőn délelőtt felszámolta az ellenzéki sátortábort, ahol sok tiltott szúró-vágó eszközt találtak, jelentette a stiri.md portál.

A populista pártok felemelkedéseinek okai a múltban és a középosztály elbizonytalanodásában keresendők. Ráadásul sok jobboldali párt vette át a szélsőjobb témáit, és ez még jobban destabilizálhatja Európát.