Szépművészeti Múzeum;El Greco;

- Visszatért a remekmű, El Greco festménnyel gazdagodik a Szépművészeti Múzeum

A kép egykor a híres műgyűjtő, Nemes Marcell tulajdonát képezte.

Sok-sok évtized után ismét egy El Grecóval gyarapszik a Szépművészeti Múzeum, amelynek gyűjteményében a legtöbb saját kezű El Greco található Spanyolországon kívül a kontinensen – mondta Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a keddi sajtótájékoztatón, melyen leleplezték a krétai-spanyol mester Gonzaga Szent Alajos képmása című festményét, mely már a Szépművészeti Múzeum állandó kiállításának részét képezi. Az 1583 körül festett olajképet a MOL-Új Európa Alapítvány vásárolta meg idén júniusban a Christie’s aukciósház árverésén 3,6 millió dollárért, így e szerzeménnyel már összesen hat saját kezű El Greco-alkotás található a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményében. A művel ráadásul a harmadik olyan festménnyel gyarapodik a kollekció, mely nemzetközi összevetésben is kiemelkedő – 2018-ban Anthonis van Dyck nagy méretű, Stuart Mária Henrietta angol hercegnőről készült esküvői portréja, 2019-ben pedig Pierre-Auguste Renoir Fekvő női aktja került a gyűjteménybe.

Az ifjú szent

A festményen szereplő Louis de Gonzaga 1585-ben lépett be a jezsuita rendbe, majd alig huszonhárom évesen érte a halál. Négy évvel később, 1605-ben boldoggá avatták, 1726-ban XIII. Benedek pápa a fiatal diákok védőszentjévé nyilvánította, 1926-ban XI. Pius pápa pedig valamennyi keresztény fiatal védőszentjévé.

A Greco-festmény másik különlegessége, hogy a XX. század elején a híres műgyűjtő, Nemes Marcell tulajdonát képezte néhány évig, aki azt sok más remekművel együtt az 1910-es évek elején vételre ajánlotta a magyar államnak és a főváros vezetésének, de egyik sem élt a lehetőséggel, mígnem a kollekció számos darabja 1913-ban egy párizsi aukción gazdára talált.

A Greco-kép az első portrék közé tartozik, amelyeket a művész Spanyolországba érkezését követően festett, és Gonzaga Szent Alajost (1568-1591) ábrázolja, aki arisztokrata család sarjaként korán elkötelezte magát az egyházi hivatás mellett. A róla készült portét El Greco valószínűleg 1583-ban festhette meg, amikor a fiú Toledóba utazott a ferences rend tisztújító nagygyűlésére, amelyet a San Juan de los Reyes-kolostorban tartottak. A képen az ifjú a jezsuitákra utaló fekete kabátban és talárban látható, balját egy vastag könyvön tartja, míg jobb kezének mutatóujját felemeli, mint aki áldást oszt vagy kéri az égiek segítségét.

A műnek kalandos sorsa volt: 1767-ben a jezsuita rendhez tartozó granadai Colegio de San Pablo főlépcsőjét díszítette, a XVIII. században átkerült az ugyancsak Granadán található Comendadoras de Santiago-kolostorba, a XX. században pedig több magánkollekcióban is megfordult, köztük Nemes Marcell gyűjteményében is.

A festményt a közeljövőben a közönség is láthatja: első alkalommal a múzeum október 28-án nyíló, El Greco-kiállításán több mint félszáz, a krétai-spanyol mestertől származó saját kezű alkotás társaságában.

Az esemény díszvendége Spanyolország lesz.