euró;forint;dollár;árfolyam;erősödés;gyengülés;

- Nagyot erősödött szerdán a forint

Elemzők szerint az erősödésben közrejátszott az MNB-nek az irányadó ráta magasan tartásáról szóló üzenete, de a devizapiacok fő hajtóereje a dollár gyengélkedése.

Nagyot erősödött szerdán a forint, amely mind az euró, mind a dollár ellenében körülbelül két százalékot erősödött, utóbbi esetében bő egyhavi csúcsot ért el – derül ki a Portfolio beszámolójából.

A szerdai kereskedésben az USD/HUF árfolyama a 415-ös szintről ereszkedett le a 406-os szintig. A forintnak segített a dollár leértékelődése, amelynek euróval szembeni árfolyama szerda reggelre visszaemelkedett a paritásig. Ezzel a dollár

bő egy hónapos mélypontjára került az euró ellenében.

Mint azt a portál írja, a forint szerdán érzékelhetően rákapcsolt a złoty ellenében, a lengyel fizetőeszköz ugyanis csakis az eladói hullámot követően kezdett el erősödni az euróval szemben.

A forint az euró ellenében mutatott szerdai 1,9%-os erősödésével – 414-ről 406-ra csökkent – azonban felülteljesítőnek számított. 

Délelőtt pedig kiderült, hogy szerdán sem változtatott a 18 százalékos irányadó kamaton a jegybank, az egynapos betéti gyorstendert változatlan kondíciókkal hirdette meg.

Mint arra a portál felhívja a figyelmet, a forint felülteljesítése több tényezővel függhet össze. Idézik a Reuters hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó devizapiaci tradert, aki szerint az MNB kedden megjelent határozott üzenete (magasan tartják az irányadó rátát, amíg szükséges) is közrejátszik abban, hogy szerdán erősödött a forint. Közben a stabilizálódó forint, valamint a csökkenő európai energiaárak, a fejlett piaci kötvényhozamok esése mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy a magyar állampapírhozamok hétfő óta csökkennek. Ebből a szempontból – jegyzik meg – érdekes lesz a devizapiacok, és így a forint szempontjából is, hogy csütörtöki ülésén hogyan dönt az Európai Központi Bank.

Ám mindezek mellett a devizapiacok fő hajtóereje szerdán a dollár gyengélkedése – írják. E mögött pedig az áll, hogy egyre erősebbek azok a piaci várakozások, miszerint a Fed hamarosan lassítani fog a monetáris szigorítás ütemén, mert az infláció elleni küzdelme már érezhető fájdalmat okoz az amerikai gazdaságnak.

Valamiért egyszerűen nem akarják elismerni a pedagógusok teljesítményét.