Országos Bírói Hivatal;Varga Zs. András;David Pressman;

- Nem tetszik a Kúria elnökének, hogy két magyar bíró megbeszélést folytatott az amerikai nagykövettel

Varga Zs. András azt hangoztatta, a nagykövetek politikai szereplők, ráadásul sérelmezte, hogy előzetesen nem tudott a találkozóról. 

Visszatetszőnek tartom azt a kísérletet, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT) az egyes tagjainak közfelháborodásra okot adó viselkedését valótlan és sértő tartalmú közlemény kiadásával kísérelje meg kendőzni - jelentette ki közleményében a Kúria elnöke.

A bírói tapasztalat nélkül megválasztott Varga. Zs. András – korábban Polt Péter legfőbb ügyész helyettese – azt követően állt elő meglátásaival, hogy az OBT megvédte két tagját, Vasvári Csabát és Matusik Tamást, amiért találkoztak David Pressman amerikai nagykövettel. A találkozás hírére a Fidesz-közeli sajtó egyből nekiesett a két bírónak mondván, politizálnak, amiért találkoztak a nagykövettel. Korábban, amikor Szájer József felesége, Handó Tünde mint az Országos Bírósági Hivatal vezetője 2018-ban, valamint a Kúria korábbi elnöke, Darák Péter találkozott az akkori nagykövettel ez nem jelentett gondot. Más kérdés, hogy akkor Donald Trump volt hivatalban. 

A Kúria elnöke azt hangoztatta, 

„nincs tudomásom arról, hogy az OBT és az Amerikai Egyesült Államok nagykövetének kapcsolata az októberi két OBT ülés bármelyikén napirenden szerepelt volna. Ezért nincs tudomásom arról, hogy melyik fél kezdeményezte a találkozót, és hogy arra miért a nagykövetség épületében került sor. Arról sincs tudomásom, hogy bárki felhatalmazta volna az OBT tagjait arra, hogy kritikai véleményüket kifejtsék más ország képviselőjének. Mi több, a megbeszélés tartalmáról sincs semmiféle tudomásom. Egyébként is az OBT képviselője a soros elnöke, neki kellett volna felhatalmazást kérnie a találkozóra.”

Azzal folytatta, a követek és nagykövetek politikai szereplők, hivatalos elnevezésük, „rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter”, illetve „rendkívüli és meghatalmazott nagykövet”, végrehajtó hatalom részeseiként saját országuk elnökének, miniszterelnökének vagy külügyminiszterének utasítására járnak el. Ennek a szépséghibája csak az, hogy előbbi elnevezést nem a nagykövetekre használják, hanem az egyes országokban külügyminisztériumi tisztséget jelöl.

A Kúria elnökét egyébként az OBT többi tagjával ellentétben nem kinevezik, hanem az Országgyűlés választja. A Kúria elnöke jelezte, hogy az OBT november másodikai ülése alkalmat adna az események megvizsgálására és megvitatására. 

Nem ez az első eset, hogy Varga Zs. András alig burkoltan a Fidesz mellett érvel a nyilvánosságban. Mint lapunk is beszámolt róla, a választási kampányban ő is elítélte az ellenzék alkotmányozási elképzeléseit, ugyanakkor sem most, sem korábban nem szólalt fel, hogy magyar bírókat az ötvenes évek propagandájának színvonalán támadja a kormánypártok által irányított nyilvánosság. 

A Belügyminisztérium állítja, semmit sem tud ezekről a központokról, noha meglehetősen egyértelmű jelek mutatnak arra, hogy a magyar fővárosban is létesültek ilyen irodák.