Közös leányvállalatot alapít a Rheinmetall német hadi- és járműipari vállalattal a Vodafone-t felvásároló 4iG Nyrt. – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett kibocsátói tájékoztatásban.
A két társaság szerződése alapján a Rheinmetall 4iG Digital Services Kft. többségi tulajdonosa 51 százalékos részesedéssel a magyar fél lesz. A közös vállalat projekt- és üzemeltetési informatikai szolgáltatásokat nyújt majd a Rheinmetall leányvállalatai számára – olvasható a bejelentésben, amely szerint a szolgáltatások köre az üzleti igények és lehetőségek függvényében bővülhet.
A közlemény kiemelte, hogy a közös cégalapítás mindkét fél számára előnyös.
A Rheinmetall az informatikai képességeinek erősödésére számít, a 4iG pedig úgy véli, hogy nagyobb hozzáférése lesz az informatikai szolgáltatások világpiacához.
Mint arról a Népszava is beszámolt, a jelentős költségvetési hiánnyal küzdő magyar állam megvásárolja a nemzetközi távközlési hálózat hazai ágának 49 százalékát, a 4iG pedig a maradék 51 százalékot. Az nem világos, hogy a 4iG miből teremti elő a veszteséges cég felvásárlásához szükséges 350-360 milliárd forintot, tekintve, hogy a cég ősszel nyilvánosságra hozott tőzsdei gyorsjelentése szerint az első félévben 121,8 milliárd forintos árbevétel mellett 1,6 milliárd forint nyereséget ért el. Ez azt jelenti, hogy ha a második félévben is hasonló eredményt ér el a cég, akkor azt a 200 milliárdot, amelybe a Vodafone fele kerülne, a 4iG Nyrt. a saját nyereségéből 62 év alatt tudná kitermelni.
Az a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatójának, Jászai Gellérnek az vezetőjének elmondásából sem derült ki, honnan lesz pénz az ügyletre. A 4iG Nyrt. hosszú lejáratú kötelezettségei meghaladják az 547 milliárd forintot, ezen felül további 123 milliárd forintnyi rövidlejáratú adósságról adtak számot. A forrásokkal kapcsolatban annyit közölt, hogy „van elképzelésünk a finanszírozási modellre, és elsősorban nemzetközi piaci finanszírozásban, hitelben, illetve kötvénykibocsátásban gondolkodnak”.
Veszteséges lett az államosítás előtt álló Vodafone, és nem világos, hogy a NER-közeli 4iG miből teremti elő rá a százmilliárdokatJászai Gellért szerint nem államosítás a Vodafone felvásárlása A több száz milliárdos ár ugyan túlzó a magyar Vodafone-ért, ám a köz pénzén semmi sem túl drágaAz Orbán-kormány és a NER bevásárolja magát a Vodafone-ba, az ár 715 milliárd forint lehetA 4iG a BÉT-en bejegyzett informatikai és szoftverszolgáltató. Prémium kategóriás részvényei 675 forinton zártak csütörtökön, árfolyamuk egy éven belül 625 és 968 forint között mozgott. A társaság egy éve jelentette be, hogy a Rheinmetall a stratégiai befektetője lesz. A védelmi iparban érdekelt német gyártó 25 százalékot meghaladó részesedéssel rendelkezik a 4iG-ben.