Párizs;Nicolas Sarkozy;látogatás;meghívás;Novák Katalin;Emmanuel Macron;

2022-11-10 20:30:00

Novák első útja Párizsban nem meghívójához, Macronhoz, hanem Sarkozyhoz vezetett

A magyar államfő a csaknem egy év letöltendő szabadságvesztésre ítélt volt francia elnöknek ecsetelte Magyarország nemzetközi hídszerepét.

Meg kell találnunk a közös nyelvet, amely elvezet a mielőbbi igazságos békéhez; ezért is fogadtam el Emmanuel Macron francia államfő meghívását Párizsba, a nemzetközi békefórumra – írja csütörtöki Facebook-bejegyzésében Novák Katalin. A magyar köztársasági elnök csütörtöki érkezése után elsőként a magyar gyökerekkel rendelkező volt francia elnököt, Nicolas Sarkozyt látogatta meg.

Sarkozyt 2007 és 2012 között töltötte be hivatalát, de 2021 szeptemberében egy év szabadságvesztésre ítélték Franciaországban a 2012-es elnökválasztási kampányának törvénytelen finanszírozása miatti büntetőperben. Novák Katalin a politikust mindazonáltal a „nagy generáció” képviselőjének nevezte, aki hosszú ideig meghatározó alakítója volt a francia és az európai közéletnek. – A korábbi francia államfővel arról beszéltünk, hogy Magyarország híd szerepére mekkora szüksége van Európának és a világnak. Mi, magyarok nem csak földrajzilag vagyunk kelet és nyugat, észak és dél között, de értjük is a különböző nemzeteket, embereket, és tudunk közvetíteni közöttük – vélekedett a magyar köztársasági elnök.

Novák Katalin ezt követően „a demográfiai kihívásokról és a magyarországi családpolitikáról” tartott előadást az Institut de Philosophie Comparée egyetemen, közel 150 hallgató előtt. Felszólalásában az alacsony termékenységi rátát kárhoztatta, hogy „a népesség fenntartásához szükséges szint egyetlen európai országban sem haladja meg a kettőt. A magyar államfő megállapította, hogy nálunk is négy évtizede csökken folyamatosan a népesség, és az európai növekedés „nem természetes folyamat, hanem a bevándorlás eredménye”.

A szomszédunkban, Ukrajnában dúló háborúról – az azt elindító Oroszország említése nélkül – megjegyezte, „azért is érinti közvetlenül országunkat, mert Kárpátalján mintegy 150 ezer magyar él, s több mint 200 magyar halt meg eddig a háborúban”. Utalt arra is, hogy az első világháború Magyarország számára nemzeti tragédiával végződött, amikor területe kétharmadát elveszítette. Ezért szerinte „megtanultuk a leckét” és hozzátette: „békére van szükség, Ukrajnában is”.