Oroszország;költségvetés;háború;Gazprom;orosz gázóriás;nyereségadó;

- A Gazprom az aranytojást tojó tyúk

A gázcégre kivetett nyereségadó több milliárd rubelt hozott az orosz állami költségvetésbe, amelynek többlete az év első 10 hónapjában elérte a 128,4 milliárd rubelt (mintegy 2,1 milliárd dollár).

Többlettel zárt októberben az orosz költségvetés az ukrajnai háborúra fordított kiadások növekedése ellenére. Ezt a többletet egyedül a Gazprom hozta, pontosabban az állami gázóriásra kivetett nyereségadó, közölte a Bloomberg a moszkvai pénzügyminisztérium jelentése alapján.

A Gazpromra kivetett nyereségadó több milliárd rubelt hozott az orosz állami költségvetésbe, amelynek többlete az év első 10 hónapjában elérte a 128,4 milliárd rubelt (mintegy 2,1 milliárd dollár). A friss számok azt mutatják, hogy a növekedés oroszlánrésze októberben valósult meg, a pénteki adat ugyanis majdnem kétszerese a szeptemberben bejelentett 54,7 milliárd rubeles költségvetési többletnek. Az  első félévi gázárrobbanás után vezették be az ideiglenes extraadót, amit november, decemberre  még változatlan nagyságrendben fizetnie kell a gázióriásnak.

A Gazprom annak ellenére tudta látványosan növelni bevételét, hogy a szankciók és az orosz energiahordozókról való leszakadás felgyorsulása nyomán drasztikusan visszaesett európai uniós exportja, márpedig Európa jelentette korábban a legnagyobb piacát. (Korábban az EU gázellátásnak 40 százalékát biztosította a Gazprom, mára ez 9 százalékra esett vissza. Egyelőre az orosz gázra az Unió nem vezetett be büntetőintézkedéseket, a kőolajra is csak januártól lesz érvényes az embargó. Az európai gázexportot csak részben tudta pótolni az indiai és kínai piac növekedése, január 1- augusztus 15 között már 13,2 százalékkal csökkent az orosz gázexport az előző év azonos időszakához képest. Szakértők év végére 20 százalékos visszaesést valószínűsítenek.)

A Bloomberg szerint a Gazprom olaj- és gázadóból származó bevételei októberben megduplázódtak szeptemberhez képest, noha az új adó mellett a vállalat további 416 milliárd rubelt fizetett ki ásványkincs-kitermelési díj formájában. Ennek ellenére a moszkvai szaktárca sem ünnepel, előrejelzése szerint év végére így is deficites lesz az orosz költségvetés, a hiány 2022 egészére több mint kétszerese lesz a GDP 0,9 százalékának, amire az idei költségvetés épült.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatos kiadások töretlenül növekednek, a szeptember 21-én elrendelt részleges mozgósítás és annak folyományai, az ukrajnai civil infrastruktúrát célzó egyre brutálisabb rakétatámadások is jelentősen megemelik az invázió költségeit. Mindezen túl Moszkvának is számolnia kell az általános recesszióval és azzal, hogy szociális kiadásai is emelkednek. A szaktárca adatai szerint az év első tíz hónapjában 20 százalékkal nőttek a költségvetési kiadások, a jelzett okokon túl azért is, mert a kormányzat növelte a szociális juttatásokra szánt összegeket is. (Feltételezhetően nem függetlenül attól, hogy a részleges mozgósítás elrendelése után mintegy 700 ezer munkaképes, sorköteles férfi menekült el az országból, a szankciók nyomán az orosz lakosság egyre inkább érezni kényszerült a hiányokat, és ez együtt növelte a társadalmi elégedetlenséget. Az orosz gazdaság pedig súlyos csapást szenvedett a nagyarányú kivándorlással, amely tovább mélyítette a demográfiai és a jórészt ebből adódó munkaerőpiaci gondokat.)

Távlatilag tovább fognak csökkenni az európai piacra irányuló gáz és olajexportból származó bevételek és ezt a magas árak sem tudják kompenzálni egy idő után már. Az orosz pénzügyminisztérium mindenesetre azzal számol, hogy az év végére a föderáció költségvetése deficitbe fordult. Ezt támasztja alá az is, hogy október volt az első olyan hónap, amikor az orosz pénzügyminisztériumnak a kiadások fedezésére az állami tartalékalapba kellett nyúlnia. A kormány rendelete alapján a tartalékalapból 1 billió rubelt különítettek el szociális kiadásokra, de ennek az összegnek több mint a negyedét már elköltötték.

Az áldozatok pontos száma még nem ismert, de az ABC News munkatársai legalább hat halottról tudnak.