közalapítvány;kuratórium;kormánytisztviselők;Keresztes László Lóránt;Kulturális és Innovációs Minisztérium;

2022-12-22 16:45:00

Itt a válasz, hogy miért keresnek milliókat fideszes politikusok és kormánytagok az egyetemi alapítványoknál

A Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkárának válaszában még egy korábban cáfolt csúsztatásra is futotta.

A kormány szerint az egyetemi kuratóriumok kormánytisztviselőkkel való teletömködésének célja „az államtól való távolság növelése” – derül ki Vitályos Eszternek, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) államtitkárának válaszából, amelyet Keresztes László Lóránt LMP-s képviselő kérdésére intézett, és amelyet a hvg.hu vett észre.

Az LMP-s képviselő azt akarta megtudni a tárcától, hogy miért keresnek kormánypárti politikusok és kormánytagok a rendes jövedelmükön felül akár milliós havi összegeket a „modellváltó” egyetemek kuratóriumi tagjaként, és miért éppen rájuk esett a választás.

Keresztes erre több példát is említett

Vitályos válaszában ezt nem cáfolta, mindazonáltal cinikusan „sajnálatosnak” nevezte, hogy az LMP-s képviselő a modellváltást

Majd a „bezzeg-nyugatozás” kettős mércéjét felhasználva kitért arra, hogy „nemzetközi trend a felsőoktatás missziójának, a közvetlen társadalmi szerepvállalásnak a növelése”. Példaként említette, hogy a Yale Egyetem testületének tagja az állam kormányzója, a Humboldt Egyetem kuratóriumának pedig Berlin polgármestere is.

Mint arra a portál emlékeztet, ugyanezzel a két „bezzeg-példával” 2021-ben már Orbán Balázs is előállt Fekete-Győr Andrásnak. A Momentum korábbi elnöke azonban akkor felhívta a figyelmet arra,

A portál szerint a kormány hiába vállalta az Európai Bizottság felé, hogy a közalapítványok esetében szigorít az összeférhetetlenségi szabályokon – ami alapján összeférhetetlenségnek számíthat a kuratóriumi tagok esetében a politikai szimpátia –, a gyakorlatban ez csak annyit jelent, hogy a kormányzati tagoknak nem kell lemondaniuk, csak egyes döntésekben nem vehetnek részt.