Négy hónap helyett egy év lesz a kötelező sorkatonai szolgálat ideje Tajvanon – írja a Reuters.
Az intézkedés 2024-ben lép életbe. A bejelentés azt követően történt meg, hogy a demokratikusan kormányzott szigetet egyre nagyobb katonai fenyegetés éri Kína részéről.
Kína 71 repülővel tartott gyakorlatot Tajvan fölöttCaj Jing-ven tajvani elnök a nemzetbiztonsági tanács ülése után azt mondta, békét akarnak, de képesnek kell lenniük arra, hogy megvédjék magukat. „Amíg Tajvan elég erős, addig a demokrácia és a szabadság otthona lesz az egész világon, és nem fog csatatérré válni” - fogalmazott a politikus, jelezve, hogy az erről szóló döntést „hihetetlenül nehéz” volt. A jelenlegi katonai rendszer, beleértve a tartalékosok kiképzését is, nem hatékony, továbbá elégtelen ahhoz, hogy megbirkózzon Kína növekvő katonai fenyegetésével. Különösen igaz ez akkor, ha esetleg egy gyors támadás következne be - magyarázta.
„Tajvan azt akarja üzenni a világnak, hogy a diktatúra helyett mi a demokráciában hiszünk, a háború helyett a békéhez ragaszkodunk. Mutassuk meg bátorságunkat és eltökéltségünket, hogy megvédjük hazánkat, megvédjük a demokráciát”
- fogalmazott Caj Jing-ven.
A döntés értelmében a sorkatonák intenzívebb kiképzésen vesznek részt. Ebben benne vannak a lövészeti gyakorlatok vagy éppen az amerikai erők által használt harci teljesítményű fegyverek, köztük a Stinger légvédelmi rakéták és a páncéltörő rakéták működtetésének elsajátítása - magyarázta az elnök. A sorkatonákat a kulcsfontosságú infrastruktúra őrzésével bíznák meg, ami lehetővé tenné a reguláris erők számára, hogy gyorsabban reagáljanak, amennyiben Kína esetleg inváziót kísérelne meg - közölte a tajvani védelmi minisztérium.
Hszi Csin-ping: Kína soha nem fog lemondani az erő alkalmazásához való „jogáról” TajvanértA kötelező szolgálati idő kitolása még így is rövidebb lesz, mint Dél-Koreában, ahol ez jelenleg 18 hónapos. Itt ráadásul egy ellenséges és nukleáris fegyverekkel rendelkező Észak-Korea jelent számukra fenyegetést.
Caj Jing-ven hozzátette, tanultak „néhány dolgot” Oroszország ukrajnai inváziójából, amelyeket beépítettek a tajvani védelmi reformba - különösen azt, Ukrajna hogyan volt képes megállítani a nála sokkal nagyobb orosz hadsereget.