A kínai légierő 71 repülőgépe, köztük vadászgépek és drónok léptek be Tajvan légvédelmi azonosítási zónájába az elmúlt 24 órában – írja a Reuters a sziget kormányának hétfői közleménye nyomán, hozzátéve: ez az eddigi legnagyobb bejelentett betörés. A tajvani védelmi minisztérium jelentése szerint a berepülő gépek többsége, 43 átlépte a Tajvani-szoros középvonalát is, amely nem hivatalos ütközővonal, és az azon túli területek már „védelmi zónának” számítanak. A tárca közölte, hét kínai haditengerészeti hajót is észleltek a sziget közelében.
Tajvan hivatalos Központi Hírügynöksége megerősítette, hogy ez volt a kínai légierő eddigi legnagyobb behatolása, bár a szigeten nem tört ki riadalom. Felidézték azonban, hogy az elmúlt években folyamatosan s egyre csak nőtt a kínai nyomás. Kína Tajvant saját területének tekinti, és a vasárnapi pekingi bejelentés szerint „csapásgyakorlatot" tartottak a Tajvan környéki tengerben és légtérben. Magyarázatuk szerint a katonai gyakorlatot válasznak szánják „a demokratikusan kormányzott sziget és az Egyesült Államok provokációjára”.
Kína katonai provokációt szervezett, hogy kifejezze haragját az Egyesült Államok új védelmi felhatalmazási törvénye miatt, amely megerősíti a Tajvannak nyújtott katonai segítséget
– nyilatkozta név nélkül a Reutersnek egy magas rangú tajvani tisztviselő.
A meg nem nevezett tisztviselő szerint a kínai légierő harci repülőgépei szimulált támadásokat hajtottak végre tajvani és amerikai hadihajók ellen. Eközben a tajvani elnök hivatala közölte, hogy Caj Jing-ven magas szintű nemzetbiztonsági ülést hív össze kedd reggelre, hogy megvitassák a sziget polgári védelmi rendszerének megerősítését.
A védelmi minisztérium egyelőre csak annyit közölte, hogy fontolóra veszik a kötelező katonai szolgálat négy hónapon túli meghosszabbítását az ukrajnai háború és a Pekinggel való fokozódó feszültség miatt. Döntés várható a polgári védelem megerősítéséről és a kínai katonai nyomásra való reagálás módjáról is.
Tajvan egyelőre meg nem határozott számú, radarokkal követett mozgású harci repülőgépet küldött a légtérbe a kínai gépek figyelmeztetésére. A sziget kormánya határozottan békét akar, de álláspontjuk szerint támadás esetén megvédik magukat.
39 kínai repülőgép hatolt be Tajvan légvédelmi övezetébeHszi Csin-ping: Kína soha nem fog lemondani az erő alkalmazásához való „jogáról” TajvanértElnöke szerint Kína készül háborúra a biztonsági helyzet és Tajvan miatt