„Remélem nem árulok el üzleti titkot” – kezdte válaszát a Népszava kérdésére Gulyás Gergely. A miniszterelnökséget vezető minisztertől a kormányinfón azt kérdeztük, pontosan milyen orosz vagyonelemeket foglalt le Magyarország 870 millió euró értékben az Ukrajna ellen indított háború miatt, ez kinek vagy kiknek a vagyona volt, illetve milyen jellegű, pénz, cég- vagy ingatlanvagyon. Gulyás Gergely azt mondta lapunknak, hogy „ennek a nagy része Sberbank-vagyon”, további részleteket azonban nem árult el.
Elsőként a Népszava írta meg 2022 decemberében, hogy az Orbán-kormány értesítette az Európai Bizottságot, november végéig 870 millió eurónyi, azaz közel 350 milliárd forintnyi orosz vagyont zároltak Magyarországon. Korábban Budapestről csupán 3 ezer euró – akkori árfolyamon mintegy 1,2 millió forint – lefoglalását jelentették. Lapunknak névtelenséget kérő szakértők azt mondták, valóban a 2022 júliusában szankciós listára tett Sberbank eszközeit fagyaszthatták be az EU-s döntésnek megfelelően.
Az Orbán-kormány leírta, hogy zárolt 350 milliárd forintnyi orosz vagyont, de most már inkább mélyen hallgat rólaA többségében állami tulajdonú orosz bank itteni leányvállalata már az uniós szankciós döntés előtt bedőlt. „Ha a magyar állam le is foglalt vagyontárgyakat, amelyek a Sberbank tulajdonában voltak, azok a foglalások függetlenek a magyar bank csődbe ment leányának vagyonától” – mondta az ügyletet közelről ismerő szakember a Népszavának. Ezért a Gulyás Gergely által említett foglalások
olyan vagyontárgyakat vagy pénzügyi eszközöket érinthettek, amelyek közvetlenül az orosz anyacég tulajdonában lehettek.
A jelenleg végelszámolás alatt lévő Sberbank Magyarország Zrt. az orosz cég osztrák leányvállalatához tartozott. Azután, hogy tavaly februárban Oroszország megtámadta Ukrajnát, a Sberbank közép-európai érdekeltségei sorra csődöt jelentettek. Ez történt a Sberbank Magyarországgal is.
A magyar leányvállalat csődjéhez az vezetett, hogy korábban 100 milliárd forint értékű betétet helyezett el a tulajdonosánál, az osztrák Sberbank Europe AG-nál, az orosz bank regionális központjánál. Az osztrák anyacég március 1-én bedőlt, a Magyar Nemzeti Bank pedig pár nap várakozás után – amikor megkísérelték a Sberbank Magyarország értékesítését – március 2-án bejelentette, hogy megindította a pénzintézet felszámolását és a betétesek kártalanítását.
Senkinek nem kellett, befejezi működését a magyar Sberbank, indul a kártalanításForrásaink úgy tudják, a magyar felszámoló megkapta az osztrák bankba elhelyezett betétet, ebből rendelkezésre álló forrásokból és az Országos Betétbiztosítási Alapból (OBA) minden károsultat kifizette.
Az EU júliusi döntése nyomán a Sberbank vagyonelemeit az 27 tagországban be kellett fagyasztani.
Az egyelőre nem ismert, hogy milyen magyarországi vagyonelemek – pénz, ingatlan- vagy cégvagyona – voltak az orosz pénzügyminisztérium közvetlen, 51 százalékos tulajdonában lévő banknak.
A Sberbank aktív volt a régióban, Horvátországban például megszerezte a mezőgazdasági nagyvállalat, a Fortanova csoport 40 százalékát. Ezt tavaly áprilisban, a szankciós hullám miatt értékesítették. A NER gazdasági holdudvarába sorolt Indotek Group is érdeklődött, de nem szerezte meg az üzletrészt.