Piaci megfigyelések szerint ugyanakkor e héten megtörni látszik ez a sok éves együttállás. Ráadásul ezúttal a közlekedőknek kedvező módon. A kiskereskedelmi árak ugyanis várhatóan kisebb mértékben emelkednek, de akár csökkenhetnek is. Legalábbis ez történt szerdán, amikor az üzemanyag-árváltozásokat előre közlő Holtankoljak.net adatai szerint, míg a nagykereskedelmi árak tíz forinttal nőttek, addig a kiskereskedelmiek ugyanennyivel csökkentek.
Bujdos Eszter, a Holtankoljak árösszehasonlító portál ügyvezetője lapunknak a jelenséget azzal magyarázta, hogy csökkenésnek indulhatott az üzemanyagok kiskereskedelmi árrése. Mások szerint ez rá is fér a piacra. Amiként ugyanis arról néhány napja beszámoltunk, a tavaly év elején még 40 forint körülire becsülhető árrés idén január elejére – folyamatos emelkedéssel - a benzin esetében közel 140, a gázolajnál pedig mintegy száz forintra nőhetett. Péntektől – tudtuk meg – 12, illetve 8 forinttal emelkedik a benzin és a gázolaj bruttó nagykereskedelmi ára.
Amit az Orbán-kormány tavaly az autósoknak ársapka formájában adott, azt most fű alatt kamatostul visszaszediSzakértők mindebben nem látnak különösebb kivetnivalót, amiként megkeresésünkre a Gazdasági Versenyhivatalnál is úgy fogalmaztak: jogszabályellenes árazás gyanúja esetén azonnal tájékoztatják a közvéleményt. Egyszersmind emlékeztettek 2014-es határozatukra, amelyben a Mol gázolajának nagykereskedelmi ármeghatározását szorították keretek közé. Bár a termék szigorúan szabadáras – így a kutak tarifái között ma is két számjegyű eltérések tapasztalhatók -, forrásaink szerint a kereskedők zöme alapvetően szintén a Mol belső árrése figyelembe vételével határozza meg saját kútárait.
Az árrés csökkentésére – ami a kiskereskedők hasznát apasztja - forrásaink nem találtak magyarázatot, a Molnál pedig tudakozódásunkat elhárították.
A – versenyhatóság által szigorúbban figyelt - nagykereskedelmi áremeléseket egyik oldalról indokolhatja, hogy az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára január eleje óta 78 dollárról tegnapi 87 dollárra nőtt. A forint viszont azóta folyamatosan erősödik a dollárral szemben, ami legalábbis tompítja a (nagykereskedelmi) árnyomást.
Kilőtt az üzemanyagforgalom, a magyarok rászoktak a márkás kutakra