;

Florida;Egyesült Államok;történelem;ideológia;szélsőséges ideológiák;afroamerikai;Ron DeSantis;

- Fennakadt a fekete történelem az ideológiai rostán

Nem lesz lehetőségük a floridai középiskolásoknak az afro-amerikai történelemről átfogó áttekintést nyújtó, emelt szintű kurzus választására, mert az a repulikánus elnökjelöltségre esélyesnek tartott Ron DeSantis kormányzó kultúrpolitikai hadjáratának legújabb áldozatává vált.

Az egyelőre kísérleti jelleggel, néhány tucat amerikai középiskolában oktatott tananyagot a több mint 6 ezer tanintézményt - köztük a világ legjobbjai közt számon tartott egyetemeket (Harvard, Pricenton, MIT, Stanford) - tömörítő Felsőoktatási Tanács (College Board) szakemberei dolgozták ki. A tanterv szerint interdiszciplináris megközelítéssel, a történelmen, irodalomon, politikatudományon és művészettörténeten keresztül kívánja bmutatni az Egyesült Államok fekete közösségének történetét annak afrikai eredetétől kezdőden egészen a ‘60-as évek polgári jogi mozgalmaiig. A floridai vezetés szerint a kurzus a helyi törvényekbe ütközik, továbbá “jelentős mértékben” hiányzik belőle a pedagógiai érték és történelmileg pontatlan is. A sajtónak kiszivárgott szűkszavú elutasító levélből azonban nem derült ki, hogy az illetékesek konkrétan mit találnak kifogásolhatónak. A flordiai kormányzó szóvivője a CNN-nek arról beszélt, hogy a tanyagban “nagy, homályos rések vannak, s ezeket ideológiai anyagokkal lehet kitölteni”, amit ők nem fognak megengedni.

DeSantis az utóbbi években az amerikai jobboldal egyik vezéralakjává lépett elő annak köszönhetően, hogy a “woke ideológia” elleni küzdelmet tűzte zászlajára. A kérdéses világnézetnek ugyanakkor nincs általánosan elfogadott meghatározása. A floridai kormányzó jogi képviselője egy perben úgy definiálta, hogy a woke az a meggyőződés, miszerint “az amerikai társadalomban rendszerszintű igazságtalanságok vannak, és ezeket kezelni kell.”

A konzervatív aktivisták széleskörben elterjedt “szélsőbaloldali, neomarxista ideológiának" tartják a woke-ot, amely szerintük az osztálytermekbe is bejutott. Az általuk keltett hisztériát meglovagolva DeSantis korábban már törvényileg korlátozta a rasszal és a genderrel (nemi és szexuális identitással) kapcsolatos oktatást. A republikánus kormányzó vélhetően az afro-amerikai tanulmányok ellen is azért lépett fel, hogy a jobboldali véleményvezérek kedvére tegyen.

A WFTV helyi tévécsatorna is felhívta a figyelmet arra, hogy a National Review konzervatív magazin szerzője, Stanley Kurtz hónapok óta kampányolt a kurzus ellen, mondván az “baloldali radikalizmusra" indoktrinálná a diákokat. A Felsőoktatási Tanács visszautasította a kritikát. A testület a WFTV-nek eljutatott közleményben hangsúlyozta: a tananyag célja, hogy a tanulók az egyes témákat különböző nézőpontokból, ideológiamentesen vizsgálják meg, összhangban a tudományos viták tradiciójával.

Shevrin Jones, a floridai törvényhozás demokrata szenátora a fekete történelem és közösség elleni szélsőséges politikai támadásnak minősítette a kurzus elleni fellépést. Az afro-amerikai politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a floridai vezetés az európai történelemről, művészettörténetről, valamint a japán, német, olasz, illetve spanyol kultúráról és nyelvről szóló, emelt szintű kurzussal szemben nem emelt kifogást, valamiért csak az afro-amerikai tanulmányokban talált kivetni valót.

Az ARD televízió felmérése, az úgynevezett DeutschlandTrend szerint csak egy szűk többség támogatja, hogy Olaf Scholz kancellár kormánya ilyen döntést hozzon.