Európai Unió;Fricz Tamás;békemenet;CÖF;orosz-ukrán háború;

Kötcsei piknik

- A CÖF-szóvivő szerint a Békemenet erős hatással volt, ebben a formájában már meg kell szüntetni az Európai Uniót

Fricz Tamás az Erasmus+ és a Horizont programokból való kizárásról is elmondta a véleményét.

Meglehetősen mély interjút adott a kormánypárti Mandinernek a Civil Összefogás Fórum (CÖF) szóvivője, Fricz Tamás, aki egyebek között odáig ment az euroszkeptikus panelek felmondásában, hogy már nem is Huxitot emlegetett, hanem egyenesen Euxitot.

Fricz Tamás a fideszes álcivil szervezetben betöltött szerepe mellett egyébként szakmáját tekintve politológus, így a Mandiner pont őt találta a legalkalmasabbnak megszakérteni az Európai Unió és Magyarország viszonyának legújabb fejleményeit. Ennek megfelelően Fricz „szakmai” meglátásai merő véletlenségből ezúttal is mindenben szóról szóra megegyeztek a kormánypártok által sulykolt szólamokkal. 

„Meggyőződésem szerint az Orbán-kormány elsődleges szempontja mindig is a magyar érdekek képviselete, nem pedig valamilyen nemzetközi elvárásnak való megfelelés. Ez határozta meg a lépéseit a háború kitörése óta is” - hangzott a szakmai érvelés az interjú elején, bár arra nem tért ki, hogy ez esetben például miért szándékozik az Orbán-kormány orosz oligarchákat levetetni az uniós szankciós listáról.

Fricz Tamás sikerként könyvelte el, hogy Magyarország egyelőre még nem lépett ki az Európai Unióból. „A kormány ügyes politizálással elérte azt, hogy ránk ne vonatkozzanak az olajembargó szabályai, közben sikerült benne is maradni az európai közösségben – ha még lehet így nevezni egyáltalán az uniót” - fogalmazott, hozzátéve, hogy 2023 ugyanakkor a konfliktusok éve lesz az EU és Magyarország között, mert „nem képesek elfogadni, hogy mi külön utakon járunk.” Ezt követően Brüsszeltől Lengyelországig mindenki megkapta a magáét:

„A képlet egyszerű: Brüsszel és a meghatározó súlyú tagállamok, de sajnos a balti államok és Lengyelország is a háború folytatását szorgalmazzák, és ha jobban belegondolunk, az EU lényegében véve már harcoló fél az ukránok – bocsánat: amerikaiak... – oldalán, míg mi semlegesek maradtunk.”

Felidézte, a svéd soros elnökség bejelentette, hogy az ukránoknak győzniük kell ebben a háborúban. „Nos, ez elég nagy eltérés köztünk és az unió között… Ebből súlyosabb kenyértörés is lehet köztünk és Brüsszel között” - jelentette ki, jelezve, hogy ők békét akarnak.

Fricz Tamás azt elismerte, hogy Gyurcsány Ferenc politikai ténykedése nagyban megkönnyíti a Fidesz helyzetét, álláspontja szerint az ellenzék kizárólag vele szakítva újulhat meg. „Jelenleg csak kávét vagy capuccino-t érdemes kérni a kormányoldalnak, és tény, hogy jobboldalról nézve az a tökéletes állapot, amíg Gyurcsány uralja a baloldalt” - vélekedett.

Az interjúban szóba került az „elhibázott brüsszeli szankciókkal” kapcsolatos „nemzeti konzultáció” is, amellyel kapcsolatban a CÖF szóvivője elmondta, milyen nagy volt az érdeklődés, Brüsszel pedig mennyire szánalmas, mert az ő felméréseik iránt érdektelenséget mutatnak az európai polgárok, ellenben a nemzeti konzultációra „mindig nagy érdeklődés” mutatkozik (a valóság ettől persze némiképp eltér, mindössze 1,4 millióan töltötték ki a kormány irányított „kérdésekkel” ellátott konzultációját - amint Fricz szintén sikerként könyvelt el -, idő közben pedig kiderült, hogy valójában a magyarok 56 százaléka támogatja az oroszellenes szankciókat - a szerk.).

Mindezek után következik az interjú talán legveretesebb része. Fricz Tamás ugyanis egyebek között a következőket mondta:

„Arra hívnám fel a figyelmet, hogy amikor 2012 januárjában megszerveztük a CÖF-fel, Bencsik Andrással és Bayer Zsolttal az első Békemenetet, akkor utána személyesen számolt be nekünk Orbán Viktor, hogy a nagyon erős és látványos társadalmi támogatottság az akkori bizottsági elnököt, Barrosót is meghátrálásra kényszerítette a magyar kormánnyal való egyezkedések során, s a további Békemeneteknek is erős hatása volt az unióra.”

Fricz Tamás az Erasmus+ és a Horizont programokból való kizárásról is elmondta a véleményét, eszerint az Európai Bizottság döntése „az eddigi legszemérmetlenebb és legerkölcstelenebb lépés ellenünk”, mert szerinte a testület csak ne szóljon bele abba, hogy hogyan szervezi meg a kormány az oktatási rendszert (értsd, hogyan tömi tele fideszes politikusokkal az alapítványokba kiszervezett állami egyetemeket - a szerk.).

Az álcivil szervezet szóvivője hamarosan előállt az „Euxit” ötletével is. Úgy fogalmazott:

„Mind a Parlament, mind a Bizottság elveszítette a tekintélyét és legitimitását, s az utóbbi hetekben, a korrupciós ügyek nyilvánosságra kerülésével az erkölcsi hitelességét is. Tehát igazából egy olyan hangulat alakult ki az utóbbi időszakban, hogy valójában nem nekünk kellene kilépni az unióból, hanem először meg kell próbálni az Euxit-ot, ami alatt azt értem, hogy az uniót ebben a formájában meg kellene szüntetni, és radikális reformokkal újjáéleszteni, amelyben az ever closer unió helyett az ever less union, tehát a minél szorosabb unió helyett a minél lazább unió válna a meghatározó irányvonallá.”

Az unió ebben a formájában „csődbe jutott és szétrohadt”, ideje egy új, szuverén államok közötti laza, pragmatikus együttműködési formát keresni - summázott Fricz.

A Mandiner által megszólaltatott „szakértők” egyébként újabban egészen új szintre emelték a kormányzati propagandát, nemrégiben például azt fejtegette a fideszes káderképzőként ismert Mathias Corvinus Collegium Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője, Sebestyén Géza, miért is kell kifejezetten örülnünk az Európa-rekorder magyar inflációnak.

A miniszterelnöknek sikerült az Európai Uniót a náci Németországgal és a Szovjetunióval párhuzamba állítania a magyar kultúra napján.