„A január 23-án induló országos sztrájkban NEM VESZÜNK RÉSZT, mert számunkra az ellehetetlenített sztrájktörvény (az óráink felét meg kell tartanunk, és ha nincs elég ember, akkor fel KELL FÜGGESZTENÜNK A SZTRÁJKOT ) miatt ez a megmozdulás immár hitelét vesztette, nem értünk el vele semmilyen célt, semmilyen észszerű lehetőséget nem ad a tiltakozásunk kifejezésére, a tárgyalások megindítására”– írják közös nyilatkozatukban a XVIII. kerületi Brassó Utcai Általános Iskola pedagógusai, nevelést-oktatást segítő munkatársai, amelyet a 444 idézett.
Úgy vélik, esély sem látszik arra, hogy a normális oktatási rendszert, a törvényességet tiszteletben tartaná az Orbán-kormány és semmiféle érdemi tárgyalás nem indult a kirúgott tanárok visszavételéről. Kifogásolják egyebek mellett azt is, hogy „fizetett kormányzati hangadókkal pocskondiázzák a munkánkat, a létünket, az emberi mivoltunkat” és „söpredéknek”, valamint „senkiházinak” nevezik tanítványaikat az adóforintokból fenntartott közmédiumokban.
„Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor 2023. január 12-e reggelére RENDELETBEN hozta meg döntését, hogy a sztrájk JELENLEGI (ÉRTELMETLEN) FORMÁJÁBAN törvényes, a polgári engedetlenség pedig törvénytelen. (De csak úgy törvénytelen, ha ezt a tanévet még letanítjuk, és visszamenőlegesen is megkaphatjuk a büntetést (kirúgást, büntit, ejnye-bejnyét). Ez szakiránytól, hiányszakmától és a tankerületi igazgató „tizedelési” kedvétől függ.)”
Éppen ezért úgy érzik, hogy emberi mivoltukat, önbecsülésüket veszi semmibe a jelenleg uralkodó fenyegetettség, fenyegetés és bizonytalanságban tartás. Mivel nem hajlandóak úgy tiltakozni, ahogy azt a kormányzat számukra engedélyezi, ezért két utat látnak engedetlenségük kifejezésére. Ez pedig a még nagyobb létszámban való engedetlenség vagy a tömeges pályaelhagyás. Mint írják, nem szeretnének egyetlen székházat sem szétverni és a rendőrök ellen sem kívánnak fordulni.
Orbán Balázs a kirúgott tanárokról: Aki nem megy be a munkahelyére, el kell bocsátani, nem lehet mérlegelniMegjegyzik, a polgári engedetlenkedés során figyelembe vették, hogy a lehető legkevésbé sérüljön a gyerekek tanuláshoz való joga, mivel biztosították felügyeletüket, a 8. osztályosoknak pedig különórákat szerveztek. Szerintük a központilag meghirdetett megmozdulásokkal nem értek célt, „sőt, a minisztérium ahelyett, hogy megoldást keresett volna a pedagógusok követeléseire, még fenyegetőbbé, még cinikusabbá vált”. Éppen ezért „a kormány időhúzó, szemérmetlen, minket nevetség tárgyává tevő céljainak elősegítőjeként” tekintenek a ma induló sztrájkra.
„Nem lehet félelemben élni, nem lehet rettegésben tanítani, mi nem is fogunk. De akkor ki fog holnap tanítani?”
- zárul nyilatkozatuk.
Mint korábban mi is beszámoltunk róla, mától bő egy héten át, január 31-éig tartó sztrájk kezdődik a köznevelési intézményekben országszerte, az utolsó napon pedig egy még szélesebb körű akciósorozatot terveznek más ágazati szakszervezetek, civil szervezetek bevonásával.
„Még mindig vannak alattomos próbálkozások a tankerületektől” – Kezdődik az egyhetes sztrájk az iskolákbanÖsszehívta a pedagógus-sztrájkbizottságot a Belügyminisztérium