kézilabda;világbajnokság;Magyarország;Dánia;2023;

2023-01-25 20:18:00

Súlyos vereség a dánoktól, már csak az 5-8. helyért játszhat a magyar férfi kéziválogatott

A magyar férfi kézilabda-válogatott a vártnál is simábban, 40-23-ra kikapott a címvédő Dániától a világbajnokság negyeddöntőjében, így az 5-8. helyért küzdhet a továbbiakban. Folytatás Norvégia ellen.

Utoljára a magyar férfi kézilabda-válogatott parancsolt megálljt Dániának világbajnokságon, a 2017-es bravúr óta viszont sokat fordult a világ. A skandinávok zsinórban két vb-t nyertek azóta, s 25 mérkőzéses veretlenségi sorozatban voltak a mérkőzést megelőzően a vb-ket tekintve. Persze, ők sem verhetetlenek, hiszen a legutóbbi olimpián másodikak, a tavalyi Európa-bajnokságon pedig harmadikok lettek.

„A tornát nagyon magas szinten kezdtünk, aztán kissé visszaesett a teljesítményünk, belekényelmesedtünk – nyilatkozta Nikolaj Jacobsen, a dánok szövetségi kapitánya a mérkőzés előtt. – A játékosaim Egyiptom ellen megmutatták, igenis számolni kell velük. Azt gondolom, nehéz mérkőzés lesz, főleg fizikailag. Ha tudjuk hozni a formánkat, akkor viszont jó eredményt érhetünk el.”

Chema Rodríguez leszögezte, csapata egyáltalán nem esélyes, de megpróbálják megnyerni az összecsapást. „Megérdemelten vagyunk itt. Egy nappal többet pihenhettünk, jól fel tudtunk készülni. Az első negyedóra kulcsfontosságú lesz, a dánok meg fogják nyomni. Ha akkor jól játszunk, lesz esélyünk” – tekintett előre a magyar szövetségi kapitány.

Ahogy várni lehetett, a dánok bekezdtek: három perc sem telt még el, de már hárommal vezettek. Mikler Roland az első védését emberhátrányban mutatta be, a túloldalon viszont nem akartak potyogni az akciógólok, Niklas Landin a büntetőkön kívül mindent megfogott. Sikerült egy gólra felzárkózni, ezután azonban lerohanásból szerzett találatokkal villámgyorsan három lett a különbség.

Chema Rodriguez az első negyedórát nevezte meg kritikus időintervallumnak, ekkor 10-6 állt az eredményjelzőn. Ekkor gyorsan két dánt is leküldtek a svájci játékvezetők, ellenben a magyar csapat nem tudott ebből profitálni.

A 27. percben már 19-12-es eredménynél hívta ki az oldalvonalhoz tanítványait az immáron egyre idegesebb magyar szövetségi kapitány. A heves dorgálás is eredménytelennek bizonyult, minden magyar lövés Landinban halt el, míg Mikler csak akkor találkozott a labdával, amikor kiszedte azt a hálóból. A meccs érdemi része gyakorlatilag a félidőig véget ért, ekkor 21-12-re vezettek a skandinávok, ráadásul az utolsó másodpercekben Szitát is kiküldték két percre.

A térfélcsere után az első gólt a dánok szerezték, először nőtt 10 találatnyira a különbség. A szünet nemhogy jót tett volna a magyaroknak, Bodó Richárd elemi erejű átlövéseit leszámítva aligha lehetett bármi értékelhetőt feljegyezni. A 41. percen már 15 volt közte, majd két gyors magyar gól után Jacobsen kért időt. A dán kapitány jelezte, nincs még vége a meccsnek, az utolsó negyedórára viszont már a cseréket küldte a pályára. Így sem lett szebb a vége: Dánia-Magyarország 40-23.

„Büszke vagyok a csapatra, amikor a játékosok harcolnak és mindent megtesznek. Szerintem ma nem tette meg ezt a csapat. Nehéz megérteni, miért volt ez így. Tudtuk, hogy ők a jobb csapat. Talán nem készítettem fel jól a csapatot, ez az én hibám. Nem álltunk készen. Minden szituációban rossz döntéseket hoztunk, nem találtuk a ritmust” – kesergett a lefújás után Chema Rodriguez.

A sebek nyalogatására nincs sok idő, a magyar csapat ugyan nem jutott be az elődöntőbe, de az 5-8. helyért még folytatja a küzdelmet. Az előzetes célkitűzés az volt, hogy legalább a hetedik hely legyen meg, ugyanis a 2-7. pozícióban záró együttesek részt vehetnek majd az olimpiai selejtezőtornán. Pénteken Norvégia következik, amely kétszeri hosszabbítás után 35-34-re kapott ki Spanyolországról.