Szijjártó Péter;külügy;diplomácia;Szíria;Törökország;segítségnyújtás;

2023-02-07 11:06:00

Hét magyar állampolgár tartózkodik a törökországi földrengés által leginkább sújtott térségben, mindnyájan jól vannak

A Győri ETO női kézilabdacsapatának végül sikerült hazajutnia, a Ferencváros korosztályos labdarúgócsapata azonban továbbra is kint van, velük is folyamatosan tartják a kapcsolatot.

Hét magyar állampolgár tartózkodik a törökországi földrengés által leginkább sújtott térségben, mindnyájan jól vannak – közölte keddi Facebook-videójában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A tárcavezető azt kérte, ha valaki tud további magyar állampolgárságú érintettről, azt jelezze a konzuli szolgálatnak vagy az ankarai magyar nagykövetségnek.

Mint arról a Népszava is beszámolt, hétfőn rendkívül erős, 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország déli részét, ezt további legalább 100 utórengés, köztük egy újabb, 7,5-ös erősségű földrengés követte. A földmozgások következtében csaknem 5000-en vesztették eddig életüket, és csaknem 24 ezren sérültek meg.

Szijjártó Péter beszámolója szerint Pintér Sándor belügyminiszter utasítására hétfőn Törökországba indult az országos katasztrófavédelmi főigazgatóság – speciális helyzetekben bevethető – HUNOR (Hungarian National Organisation For Rescue Services) hivatásos nehéz kutató-mentő mentőszervezete. Az 55 kutató-mentővel és két mentőkutyával érkező HUNOR-csapat hétfő este már a földrengés által leginkább sújtott Hatayba ment, ahol Szijjártó elmondása szerint kedd reggel már meg is kezdték a munkát.

A külügy ezenkívül felvette a kapcsolatot civil mentőcsapatokkal, közülük pedig hárman – Pest Megyeiek, Életjel, Baptista Szeretetszolgálat – a tárca 40 millió forintos támogatásával, 46 kutató-mentővel és 15 mentőkutyával kedden terveznek Törökországba indulni.

A szíriai segítségnyújtást illetően Szijjártó Péter elmondta, 50 millió forintot adtak a Máltai Szeretetszolgálatnak, hogy két mobilklinikai egységét helyezze a szükséget leginkább szenvedő szíriai térségekbe.

A tárcavezető ezenkívül beszámolt arról is, hogy a női kézilabda Bajnokok Ligája miatt korábban Törökországban rekedt Győri ETO női kézilabdacsapatának hétfőn isztambuli átszállással végül sikerült hazajönnie. Szintén Törökországban rekedt a Bajnokok Ligája-szereplést követően a Ferencváros korosztályos labdarúgócsapata. A tárcavezető közlése szerint velük is folyamatosan tartják a kapcsolatot. – Magyarország minden lehetséges segítséget megad Törökországnak – jelentette ki Szijjártó Péter

Kedden a Magyar Református Szeretetszolgálat is bejelentette, kutató-mentő csapatot küld Törökországba. Alapítványuk alakulata 7 tagú csapatával és két nemzetközi minősítésű keresőkutyával – ahogy közleményükben írták – az egyik legnagyobb kihívásban, a romok alá szorult áldozatok felkutatásában vesznek részt. A tragédia áldozatainak javára adománygyűjtést is hirdettek, amelynek bevételét átmeneti szállások és ellátás biztosítására fordítják a mindenüket elvesztett embereknek.

Adakozni bankkártyával az adomany.jobbadni.hu oldalon, átutalással a Magyar Református Szeretetszolgálat CIB banknál vezetett 10702019-85008898-51100005 számlaszámon lehet, a közleményben az „Adomány-Földrengés” feltüntetésével. Továbbá a 1358-as adományvonal felhívásával 500 forinttal támogathatók a bajbajutottak.

Ugyanakkor a Magyar Vöröskereszt is pénzadományokat gyűjt a Nemzetközi Vöröskereszt és a Vörösfélhold Mozgalom tagjaként. Kardos István főigazgató kiemelte, kapcsolatban állnak a Török Vörösfélhold és a Szíriai Arab Vörösfélhold szervezetekkel, és az általuk megfogalmazott igényekre vonatkozóan indítják a gyűjtést. Amíg nem kapnak konkrét jelzést, addig pénzadományok fogadásával segítik a mentést és a későbbi helyreállítás, azonban az önkénteseikből álló H-HERO egészségügyi alakulat készenlétben várja, hogy szükség esetén csatlakozzon a mentést követő egészségügyi feladatok ellátására. Az orvosokból, ápolókból, továbbá más egészségügyi és logisztikai szakemberekből álló egység önkéntes tagjai legutóbb a magyar-ukrán határon teljesítettek szolgálatot, ahol a háború elől menekülő beteg, sérült emberek ellátása volt a feladatuk.