földrengés;Szíria;Törökország;tragédia;természeti katasztrófa;

2023-02-07 16:26:00

Tíz földrengés sújtotta törökországi tartományban hirdettek rendkívüli állapotot, már 7200 felett jár a halottak száma

A szíriai Aleppóban egy nő a romok alatt szülte meg a gyermekét. Ő meghalt, a csecsemőt sikerült megmenteni. A WHO szerint 23 millió embert érinthet a világon mostanában példa nélküli természeti katasztrófa. Közvetlen veszély ötmillió embert fenyeget, közöttük több mint 1,4 millió a gyermek.

Katasztrófa sújtotta területté nyilvánítjuk azt a tíz tartományunkat, ahol a földrengés történt – jelentette be keddi televíziós beszédében Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök, aki ezeken a területeken három hónapra rendkívüli állapotot hirdetett. A CNN által idézett adatok tanúsága szerint a Törökországot és Szíriát hétfő hajnalban megrázó, a Richter-skála szerint 7,8-as erősségű hétfői földrengés összesen már több mint 5200 ember halálát okozta, de a halálos áldozatok száma valószínűleg jelentősen emelkedni fog.

– A legnagyobb vígaszunk, hogy több mint nyolcezer állampolgárunkat egészségben mentettük ki a romok alól – fogalmazott az államfő, hozzátéve: a túlélőket Antalya szállodáiban helyezik el, a régióban 50 ezer ágyat készítettek elő erre a célra.

Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter esti bejelentése szerint országa hatóságai eddig 5434 halálos áldozatról és 31 777 sebesültről tudnak. Az ENSZ egyik tisztviselője szerint félő, hogy gyerekek ezrei halhattak meg a természeti katasztrófában. Suleiman Soylu belügyminiszter korábbi közlése szerint csak Kahramanmaras városában 941 – szerte Törökországban eddig körülbelül 5800 – épület dőlt össze. Iskenderunban összedőlt a székesegyház, a város felett pedig sűrű fekete füst gomolyog, miután a kikötőben lángra kapott több száz felborult konténer.

A földrengésben három brit állampolgár tűnt el, a régióban tartózkodó magyar közül viszont mindenki megvan, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közkése szerint mindegyikükkel sikerült felvenni a kapcsolatot.

A sérültek egy részét Mersinben, Isztambulban és Ankarában szállították kórházba. Eddig 54 ezer sátrat és 102 ezer ágyat küldtek az érinett régiókba, és 53 317 mentő dolgozik a földrengés sújtotta övezetben, akiknek munkáját műholdas átviteli terminálok is segítik, hogy a kommunikációban ne legyen fennakadás.

Időközben kiderült, hogy Törökországban élve mentették ki a romok alól Christian Atsu ghánai futballistát, aki jelenleg a török ​​Hatayspor csapatában játszik. Ügynöke, Nana Sechere a CNN-nek a futballsztárról elmondta, hogy „stabil állapotban” van egy helyi kórházban. Megmenekülésének a hírét korábbi csapata, a brit Premier League-ben szereplő Everton is üdvözölte.

Kedd délelőtti rendőrségi bejelentések nyomán az AFP hírügynökség azt írta, Törökországban négy embert vettek őrizetbe a közösségi médiában keltett pánik, vagyis „provokatív” bejegyzések miatt. Ehhez a Sky News fűzi hozzá, hogy a török hatóságok számára provokációt jelenthet az is, ha valaki felrója, milyen lassú és koordinálatlan a mentőegységek munkája, főleg a déli tengerparti városban, Hatayban. A szír határnál fekvő Antakyában, az egykori ókori Antiokheiában egyéb híján kézzel ásnak, kutatnak túlélők után az emberek.

A törökökön kívül a világ 65 országából – köztük Magyarországról – még 2769 szakember vesz részt a mentésben. Keddi bejelentések szerint az Oroszország által csaknem egy megtámadott, háború sújtotta Ukrajna 87 fős mentőegységet küld.

Szíriában eközben már 1832-re emelkedett a halálos áldozatok száma, kormányzati ellenőrzés alatt álló területeken 812-nél, a felkelők fennhatósága alá tartozó régiókban 1020 felett jár a számuk az ország északnyugati részén, túlnyomórészt Aleppo, Hama, Latakia és Tartusz vidékén.

Ez azt jelenti, hogy eddig legkevesebb 7266 halottat számoltak össze a török és a szíriai hatóságok az összesen 30 474 sebesült mellett.

– Válság a válságban – mondta El-Mostafa Benlamlih, az ENSZ szíriai rezidense és humanitárius koordinátora a földrengés mellett a polgárháború sújtotta országban, ahol a harcok 2011 óta több mint 300 ezer ember életét követelték.

Aleppóban egy nő a romok alatt szülte meg a gyermekét. Ő meghalt, a csecsemőt, egy újszülött kislányt sikerült megmenteni, miután rájuk dőlt egy ötemeletes ház. Úgy tudni, a kislány a család egyedüli túlélője, az Aleppótól 55 kilométerre fekvő város, Afrin gyermekkórházába vitték. Állapota stabil, de – mesélte egy orvos, Hani Maarouf  – kihűlés és a testén lévő horzsolások miatt ápolni kell.

A mentőegységek munkáját mindkét országban a fagypont alatti hőmérséklet, a hó és a havas eső nehezíti. A CNN szerint a szíriai túlélők az utcákon alszanak a fagyos hidegben”. A következő napokban a mínuszok mellett jeges szelet is előrejeleznek a meteorológusok.

A WHO szerint tízmilliókat érint a földrengés

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint összességében csaknem 23 millió embert érinthet a világon példa nélküli méretű természeti katasztrófa. Adelheid Marshang, a WHO vészhelyzeti vezető tisztségviselője az ENSZ egészségügyi ügynökségének genfi ​​ülésén megdöbbentő adatokat közölt:

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerint a nemzetközi mentőalakulatok versenyt futnak az idővel, és sajnos még mindig vannak olyan területek, amelyekről a szervezet nem rendelkezik információval. Ezzel együtt a földrengés egyre másra szolgáltatja a megdöbbentő adatokat, amelyek még koránt sem tekinthetők véglegesnek. Az UNICEF az ENSZ Gyermekalapja otthonok ezrei, iskolák, kórházak, egészségügyi és oktatási létesítmények sokasága sérült meg vagy semmisült meg Törökországban és Szíriában, leginkább a gyermekeket és a családokat sújtva.

James Elder, az UNICEF szóvivője szerint a legsebezhetőbbek továbbra is az informális telepeken élő szíriai menekültek és a Szíria északnyugati részén lakóhelyüket elhagyni kényszerült családok, akik a zord időjárás mellett a folyamatos kolerajárvánnyal is küszködnek.