Nem környezetrombolók, szabályszerűen működnek, jelentős adóbevételeket generálnak, munkahelyeket teremtenek és a helyi gazdaság új hajtóerejévé válhatnak – így reagált a Debrecenben épülő kínai akkumulátorgyárral kapcsolatos lakossági aggodalmakra a CATL vezetése az Indexnek.
A megnyugtató mondatokat nem véletlenül időzíthették a hétvégére: február 13-án, azaz ma hozza nyilvánosságra a Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal az üzem környezetvédelmi hatástanulmányának engedélyezéséről szóló állásfoglalást.
Megszólalt a kínai cég, szerinte minden rendben lesz a debreceni akkumulátorgyárralA kínaiak kiemelték, hogy a CATL olyan technológiai és műszaki feltételek mellett végzi a gyártás, amely nem veszélyezteti sem a munkavállalók sem a lakosság környezetét vagy egészségét, a telephelyen belül pedig a talajt és a talajvizet is vizsgáló monitoring rendszert építenek ki. A számított levegőterhelése még az üzem közvetlen környezetében is az egészségügyi határérték alatt marad – ígérték. Az ivóvízellátást érintő lakossági aggodalmakra úgy reagáltak, hogy az üzem fogyasztása ezt nem veszélyezteti, hiszen naponta átlagosan 3378 köbmétert használnak, ami töredéke Debrecen jelenlegi felhasználásának, a hűtést pedig nagyrészt újrahasznosított szennyvízzel oldanák meg. Az ezzel a kijelentéssel kapcsolatos bizalmat nem erősítette, hogy a kormányhivatal honlapjáról viharos gyorsasággal „eltüntettek” egy olyan szakértői tanulmányt, ami szerint a debreceni déli ipari park teljes vízigénye nagyjából 40 és 60 000 m³ lesz naponta.
Hulladéklerakó lesz Magyarország, hatalmas terhet vesz a vállára az ázsiai akkumulátoripar idetelepítésévelEltűnt a szakértői tanulmány, amely a debreceni akkumulátorgyár brutális vízfogyasztásáról írtA helyiek szerint nem kétséges, hogy a távol-keleti beruházó megkapja a hozzájárulást, amit az is igazol – mondják –, hogy a tervezett helyszínen már hetekkel ezelőtt megkezdték a tereprendezést. Az engedélyezéssel kapcsolatos közmeghallgatáson elmondták a gyár magyar képviselői, hogy még az idén el szeretnék kezdeni az építkezést, hogy 2025-re már működjön a teljes kapacitása elérése után várhatón 100 gigawattórát termelő üzem – ezt most a kínai vezetők újból megerősítették.
„Ispánság van, jönnek majd a darutollak is”