Oroszország;NATO;Ukrajna;háború;fegyverszállítás;harci repülőgép;

Ukrajna nagy hatótávolságú rakétákat és harci repülőgépeket kért a NATO-tól, de a szövetségnek mások a prioritásai

Az Ukrajnának szánt fegyverszállítás gyorsításáról kezdődött két napos egyeztetés kedden Brüsszelben, a NATO főhadiszállásán úgynevezett ramsteini formátumban, vagyis az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport és az Ukrajnát fegyverekkel támogató országok között az Egyesült Államok elnökletével.

A németországi Ramstein NATO légibázison tartott január 20-i konferencián modern nyugati harckocsik küldéséről született döntés, Ukrajna abban reménykedik, hogy áttörés történhet a vadászbombázók és nagy hatótávolságú rakéták kérdésében. Az ukrán küldöttséget ezúttal is Olekszij Reznyikov védelmi miniszter vezette, akit ukrán elemzői vélekedések szerint azért nem menesztett tisztségéből Volodimir Zelenszkij elnök a tárcánál kirobbant korrupciós botrány ellenére sem, mert mindeddig sikeres tárgyalónak bizonyult, nagymértékben neki köszönhető a nyugati elmozdulás Ukrajna felfegyverzése tekintetében. A vadászbombázók biztosítására – egyelőre - azonban ő sem tudta rávenni a támogatókat.

A NATO a "hasznos szállítások" elsőbbségét kívánja biztosítani. Jens Stoltenberg NATO főtitkár azt hangsúlyozta, a prioritás most az, hogy a szövetség biztosítsa a már megígért nehézfegyverzet, a modern harckocsik, légvédelmi rendszerek és lőszereik mielőbbi leszállítását. Úgy vélekedett, az orosz offenzíva miatt most elsősorban olyan fejlett és modern eszközökre van szükség, amelyek hatékonyak a frontzónában. A főtitkár szerint a fegyverszállítások felgyorsítása mellett ugyanakkor az is cél, hogy a konfliktus ne eszkalálódjon.

A kelet-ukrajnai frontvonalon változatlanul heves harcok dúlnak, elsősorban Bahmut bevételéért. A stratégiai fontosságúnak tartott várost hónapok óta ostromló Wagner zsoldoscsoport alapítója és tulajdonosa, Jevgenyij Prigozsin kedden újra leszögezte, hogy Bahmutot nem sikerült még meghódítaniuk, azt mondta, a városnál szabályos mészárlás folyik. Az ukrán hadsereg a teljes fronton heves orosz tűzről számolt be. A régió ukrán kormányzója szerint a városban "egyetlen négyzetméter sincs", amely biztonságban lenne az orosz tűz elől.

Az elkövetkező napokban vélhetően tovább fokozódik az ostrom, hiszen a háború kirobbantásának évfordulójára, február 24-re valami szimbolikus győzelmet szeretne felmutatni Vlagyimir Putyin elnök. A térségbe egyre több orosz csapat és fegyver érkezik, a megszállók egyre több kelet-ukrajnai várost bombáznak intenzíven.

Újabb gyanús öngyilkosság

Holtan találták a 72 éves Vlagyimir Makarov vezérőrnagyot, az orosz rendőrség szélsőségellenes egységének korábbi helyettes vezetőjét, akit január végén menesztett tisztségéből Vlagyimir Putyin. A TASZSZ hírügynökség jelentése szerint a rendőrség hétfőn találta meg Makarov holttestét Moszkva külvárosában fekvő otthonában és öngyilkosságnak minősítette halálát.

A rendőrtábornok a tüntetők és ellenzéki aktivisták elleni fellépésért volt felelős. Az orosz különleges szolgálatokhoz kötődő médiumok névtelen forrásokra hivatkozva azt állítják, Makarov elbocsátása után depressziós lett, gázzal működő vadászpuskával lőtte le magát felesége jelenlétében. Ő már a harmadik, biztonsági szolgálathoz tartozó vezető, aki az utóbbi hónapokban öngyilkosságot követett el. Korábban Jevgenyij Lobatcsov, az FSZB nyugalmazott vezérőrnagya és Lev Szocskov, a Külföldi Hírszerző Szolgálat vezérőrnagya is állítólag önkezűleg vetett véget életének.