évforduló;háború;

Ukrajna attól tart, hogy pénteken, a háború kirobbantásának évfordulóján átfogó támadást indít az orosz haderő

A kijevi külügy bírálta reagált Orbán Viktor „békejavaslatát”.

Rendkívüli intézkedések sorát foganatosította az ukrán vezetés, arra készül, hogy ma, február 24-én, az invázió kezdetének egy éves évfordulóján összehangolt támadásokat indít az orosz hadsereg. A CNN amerikai hírtelevízió összefoglalója szerint ezen intézkedéscsomag részeként rendelték el Ukrajna-szerte az online oktatásra és az otthoni munkavégzésre való átállást, kivéve a kritikus infrastruktúrát. Megerősítették a „sérthetetlenségi pontokat”, fokozták a rendfenntartó erők őrjáratait, még a segélyszállítmányok kiosztását is átmenetileg lassították a nagyobb tömegek kialakulásának elkerülése érdekében.

Az amerikai portál szerint országszerte feszültség uralkodik, az ukrán lakosság aggódik, mert nem tudja, mire számítson az évforduló alkalmából. Ukrán és nyugati szakértők egyaránt azzal számolnak, hogy a Kreml újabb átfogó rakétatámadást indít az ukrán kritikus infrastruktúra ellen, de igencsak kérdésesnek tartják azt, hogy az orosz hadseregnek lenne kellő ereje ahhoz, hogy szárazföldi támadással kössék össze. Ezt a feltételezést a harctéri események támasztják alá, az orosz sereg február elején megindította ugyan a „tavaszi offenzívát” a donyecki frontvonalon, ám egyelőre kevés sikerrel, több helyen határozott vereséget szenvedett Putyin hadereje.

Miközben a nyugati világ és az európai uniós államok vezetői az évforduló kapcsán rendre szolidaritásukat fejezték ki Ukrajnával, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök Kijevbe utazott, így demonstrálva Spanyolország Ukrajna függetlensége iránti töretlen támogatását, Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz frakció ülésén is azt hangoztatta, hogy mielőbb béketárgyalásokat kell kezdeni. Csakhogy a magyar miniszterelnök szerint ezeket a tárgyalásokat a megtámadott Ukrajna feje fölött, Washingtonnak és Moszkvának kellene lefolytatnia. A frakcióülésen is az mondta, Oroszország nem győzhet, mert a Nyugat támogatja Ukrajnát, és arra figyelmeztetett, hogy Oroszország sarokba szorítása nukleáris háborúhoz vezethet.

A megtámadott Ukrajnával való szolidaritás azonban ezúttal is kimaradt a magyar kormányzati megnyilvánulásokból.

Mivel Orbán és Szijjártó Péter külügyminiszter rendre ezt az álláspontot képviseli, újra heves bírálatot fogalmazott meg az ukrán külügy. A tárca szóvivője, Oleg Nyikolenko Facebook oldalán emelt szót az Ukrajna nélküli orosz-amerikai béketárgyalásokat sürgető magyar kormányzati álláspont ellen. „Az ukrajnai béke eléréséről szóló Ukrajna részvétele nélküli tárgyalások csak a magyar politikusok álmaiban lehetségesek”, írta a szóvivő. Hozzátette: A magyar külügyminiszter sokkal nagyobb szolgálatot tehetne az emberiségnek, ha nem játszana az oroszok kezére. „Budapestnek megvolt a lehetősége, hogy segítsen megnyerni a békét Ukrajnában és Európában, de a történelem másik oldalát választotta”, fogalmazott Oleg Nyikolenko.