panasz;ügyvéd;fogvatartás;Völner Pál;körülmények;Schadl György;

Fekáliával összekent falú, poloskáktól hemzsegő cellában tartották fogva Schadl Györgyöt

Védője emiatt panaszt tett, ám később javultak a végrehajtó kar letartóztatott elnökének fogvatartási körülményei, és nem indítottak kártalanítási pert. Az ügyvéd azonban elfogadhatatlannak” nevezte, hogy míg védencét „minden ok nélkül öt hónapos letartóztatási idő után magánzárkába helyezik”, addig (mint azt Völner Pálra utalva mondta) „bűntársa változatlanul parlamenti képviselő, és az Esztergom feletti ingatlanában szabadon él, és intézi ügyeit”.

Fekáliával összekent falú, poloskáktól hemzsegő cellában tartották fogva Schadl Györgyöt – derül ki védője panaszából, amelyhez az esetről szerdán beszámoló Telex jutott hozzá.

A végrehajtói kar letartóztatott elnökét 2022 februárjában minden előzetes értesítés nélkül magáncellába helyezték át. Védője, Kardos Éva később panaszt tett a fogvatartási körülmények miatt, amelyek szerinte „mélyen sértik az emberi méltóságot, és semmiben sem felelnek meg a jogszabályoknak, illetve az európai uniós előírásoknak”.

Az ügyvéd szerint senki nem adott magyarázatot arra, hogy védencét közel öt hónappal a letartóztatása után miért kellett magánzárkába tenni, ahol „a fal emberi fekáliával van bekenve, hemzsegnek a poloskák”. Állítása szerint Schadl tele volt poloskacsípéssel.

Kardos magyarázatot kért az ügyészségtől azzal kapcsolatban, mi indokolta Schadl „poloskás-fekáliás magánzárkába helyezését”. A védő beadványában arról is írt, hogy a nyomozati szakban is érvényes a belső arányosság elve:

„(…) elfogadhatatlan, hogy amíg Védencem bűntársa változatlanul parlamenti képviselő, és az Esztergom feletti ingatlanában szabadon él, és intézi ügyeit, addig Védencemet nemcsak hogy letartóztatásban tartják, hanem minden ok nélkül majd öt hónapos letartóztatási idő után magánzárkába helyezik”.

Schadlt 2021 novemberében állították elő, majd letartóztatták, miközben Völner Pál mentelmi jogát 2021 decemberében felfüggesztette az Országgyűlés. Bár igazságügyi államtitkári posztjáról lemondással távozott, parlamenti mandátumát a ciklus végéig, 2022 májusáig megtartotta, és azóta is szabadlábon védekezhet.

A Fővárosi Főügyészség Büntetés-Végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Osztálya 2021 májusában részben helyt adott a panasznak, és „megállapította, hogy az intézet nem biztosította maradéktalanul az egészséges elhelyezéshez való jogot”.

Továbbá az intézet jogszabályt sértett azzal, hogy nem biztosította Schadlnak a szekrényéhez való folyamatos és szabad hozzáférés lehetőségét. „Ezt követően védencem fogvatartási körülményei a lehetőségekhez képest javultak” – tette hozzá az ügyvéd, és a portál kérdésére megerősítette: nem indítottak kártalanítási pert.

A gyanú szerint a 2016 óta a végrehajtói kar elnökeként regnáló Schadl gyakorlatilag végrehajtói maffiát hozott létre tartott és tartott fenn. A végrehajtói területet miniszteri biztosként felügyelő Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium bukott államtitkára segítségével a saját embereit ültette be egyes végrehajtói tisztségekbe. Ezért Völnernek havonta 2-5 millió forintot, összesen több mint 90 milliót adott Schadl. Az így kinevezett végrehajtóknak le kellett adniuk irodájuk bevételét Schadl Györgynek, aki néhány milliós havi fizetést visszaosztott nekik.

Az ügyészség Völner Pált 8 év börtönbüntetéssel, 25 millió forint pénzbüntetéssel sújtaná, de az indítványban az is szerepel, hogy 10 évre tiltsák el a közügyektől és végleg a jogi egyetemi végzettséghez kötött foglalkozásoktól. Schadl Györgyöt 10 évre ítélnék 200 millió forintos pénzbüntetés, illetve 25 millió forint pénzbüntetés és szintén 10 éves, illetve végleges eltiltás mellett. Az ügyészség vagyonelkobzást is javasol velük szemben a jogtalan gazdagodásuk erejéig.