A nemzeti tüzépek mellett nemzeti faiskolákat is létrehozna a kormány, legalábbis erről tanúskodik az építészeti törvény szerdán megjelent koncepciójának azóta kibővült tervezete – írja a hvg.hu, hozzátéve, hogy az elképzelések szerint az állami és önkormányzati beruházásokhoz, fásításokhoz szükséges magyar nevelésű növényeket szolgáltatná egy nagy állami integrátor.
Az Orbán-kormány honlapján március 1-én megjelent és március 9-i határidővel társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet nagyrészt azonos azzal a jogszabálytervezettel, amelyről korábban lapunk is beszámolt, s amelyben az áll, hogy a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium a nemzeti dohányboltok mintájára nemzeti építőanyag kereskedéseket hozna létre, most pedig a koncepció „építésgazdasági intézkedések” fejezetében továbbléptek a faiskolák irányába. „A magyar faiskolai termékek előállítását és alkalmazását ösztönözni kell, össze kell hangolni a tervezői igényekkel, a távlatos önkormányzati fejlesztési szándékokkal.”
Jönnek a „nemzeti tüzépek”, az állami trafikbiznisz után Lázár János vezényelheti ezt isA nemzeti faiskolák létrehozásának egyik fő indoka az „ellátásbiztonság”, ugyanis a piaci szereplők exportra szánt építőanyagaira az államnak elővásárlási joga lenne a törvény értelmében, az így felvásárolt készleteket az úgynevezett nemzeti tüzépeken árusítanák. A faiskola-hálózat látná el faanyaggal az állami beruházásokat, valamint közterületek fásítása során fellépő alapanyag ellátására hozná létre a faiskola-hálózatot egy névtelenül nyilatkozó szakember szerint. Az is a magyarázat része, hogy az elmúlt időszakban az állami beruházásokhoz a növényi alapanyagokat az utolsó pillanatban kiírt közbeszerzéseken szerezték be, a szűkös határidő miatt pedig általában drága külföldi árut vásároltak.
A hvg.hu szerint Nagy István agrárminiszter február közepén a Tapolcán megtartott kertészeti konferencián virágnyelven célzott a nemzeti faiskolák létrehozására, amikor arról beszélt, hogy „további cél a termelői csoportok, termelői szervezetek és termelői integrációs szervezet megalakulásának és működésének ösztönzése”. A portál arról is értesült, hogy a faiskola-központ az Enying melletti alsótekeresi faiskolára épülne, de ezt a cég egyik tulajdonosa cáfolta. Egy másik információ szerint a hazai nemesítésű növények terjesztését szolgálná a négy éve létrehozott tápiószelei Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ, amelynek működésére már eddig is bő 12 milliárd forintot költött az Orbán-kormány.