korrupció;Pénzügyminisztérium;gyanúsítottak;Központi Nyomozó Főügyészség;Miniszterelnökség;hivatali vesztegetés;EU-támogatások;

Kibővült a Pénzügyminisztériumot is érintő korrupciós ügy, egészségipari támogatásokat csapolhattak meg

A csaknem egy éve gördülő monstre büntetőeljárásnak már 34 gyanúsítottja van, közülük kilenc hivatalos személy és további 11 jogi személy ellen folyik büntetőeljárás.

Országszerte 17 helyszínen összehangolt bűnügyi akciót hajtott végre március 2-án csütörtökön a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a Nemzeti Védelmi Szolgálat, valamint a Készenléti Rendőrség bevonásával annak a nagy, Pénzügyminisztériumot és a Miniszterelnökséget is érintő korrupciós ügyben, amely tavaly áprilisban pattant ki – derült ki az ügyészségi portálon olvasható pénteki közleményből. Visszautaltak arra, hogy a 2022-ben indult nyomozás adatai szerint több mint húsz gyanúsított tízmilliárd forint uniós és állami forrásokból származó – gazdaságfejlesztési és innovációs –  támogatást szerezhetett meg korrupciós bűncselekményekkel.

A mostani akcióban közel 80 ügyész és rendőr vett részt, és részben gazdasági társaságok székhelyein végzett kutatásokat és lefoglalásokat követően a főügyészség 9 személyt hallgatott ki gyanúsítottként. Az újabb gyanúsítások az Egészségipari Támogatási Program keretében benyújtott pályázatokat is érintik. A legkisebb támogatható projektméret 400 millió forint volt, amelyből az ügyben több is érintett. A tegnap közölt gyanúsításokkal együtt az ügynek eddig már 34 gyanúsítottja van – akik közül 9 hivatalos személy –, továbbá 11 jogi személy ellen folyik büntetőeljárás. Az újabb gyanúsítottak közül volt, aki elismerte a bűncselekmény elkövetését, valamennyien szabadlábon védekeznek.

A KNYF emlékeztetett, a 2022 áprilisában összehangolt bűnügyi akció keretében 18 személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akik részben a magyar állami költségvetésből, részben európai uniós forrásból finanszírozott – és a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében kiírt – pályázatokkal kapcsolatban követtek el korrupciós bűncselekményeket. A nyomozati cselekmények eredményeként jelentős összegű, korrupciós eredetű, vagyonelkobzás alá eső vagyonelemeket foglalt le a főügyészség.

Az ügyről fejleményeiről a Népszava is beszámolt, a nyomozás során egyebek mellett kiderült, hogy az akkor lefogalt 200 millió forint nagy része, mintegy 190 millió forint egyetlen kormánytanácsos széfjéből került elő, aki a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztériumban, a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárságán dolgozott. A gyanúsított azzal védekezett, hogy a pénz nem is az övé, hanem az édesanyjáé volt. Tavaly májusban Polt Péter legfőbb ügyész Hadházy Ákos független parlamenti képviselő kérdésére közölte az akkor még 20 gyanúsítottról, hogy „12 személy gazdálkodó szervezet képviselője, 7 pedig jelenlegi vagy volt minisztériumi tisztviselő”.