Magyarország;per;törvény;Portugália;homofóbia;

2023-03-10 17:12:00

Portugália is beszáll a perbe, amelyik Magyarország ellen indult a homofób törvény miatt

Már a negyedek EU-tagországként.

Belgium, Hollandia és Luxemburg után Portugália is az Európai Bizottság oldalán vesz részt abban a perben, amelyet az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a LMBTQI közösség jogainak a megsértése miatt – derül ki a Politico pénteki hírleveléből. 

A kereset az összefoglalója 2023 februárjában jelent meg. Tanúsága szerint az Európai Bizottság arra kéri az Európai Unió Bíróságát (EUB), hogy állapítsa meg: Magyarország megsértette az uniós jogból eredő kötelezettségeit, amikor elfogadta a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről és a gyermekek védelméről szóló törvénymódosításokat. Valójában nem egy jogszabályról, hanem LMBTQ-ellenes törvénycsomagról van szó, amelyet 2021. június 15-én fogadott el az Országgyűlés. Először pedofiltörvény, aztán az Orbán-kormány átköltésében gyermekvédelmi törvény néven híresült el. Eredetileg Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője és párttársa, Selmeczi Gabriella nyújtotta be a pedofil bűncselekmények elleni szigorúbb fellépésről, de aztán fideszes képviselők hozzávágtak még néhány módosítót. Közülük a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvényé keltett meglehetős felhördülést, amely kimondja, hogy tilos olyan reklámot tizennyolc éven aluliak számára elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a „homoszexualitást” népszerűsíti.

Az uniós bíróság körülbelül másfél-két év alatt hoz ítéletet, amelyet a vesztes félnek kötelező végrehajtania, ellenkező esetben pénzbírság várhat rá.

Az Orbán-kormány próbálja európai szintű kulcskérdéssé tenni azt az ügyet, amelyet gyermekvédelemnek nevez, Varga Judit igazságügyi miniszter legalábbis alighanem ennek a jegyében nyújtott be ellenkeresetet az Európai Unió Bírósága előtt. E szerint  az Orbán-kormány továbbra is kitart az Európai unió Alapjogi Chartájában foglaltak mellett, hogy az oktatás nemzeti hatáskörbe tartozik, a gyermekek neveléséről dönteni pedig a szülők joga.

Hagyományos pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor is hosszan beszélt a kérdésről, azt állítva, az Európai Unió azt akarja, hogy a gyermeknevelés terén szüntessék meg a szülők elsőségét, amelyet „furcsa szokásoknak hódoló aktivisták” kapnának. A szülőknek joguk van ahhoz, hogy gyermeküket megvédjék és joggal várják el a kormányzattól, hogy segítsék őket ebben. Mi nem fogunk engedni, ezért kénytelenek lesznek majd ők engedni – hangoztatta a kormányfő. Arról, hogy a gyermekvédelem nem ez, hanem egy sokrétű probléma, Herczog Mária szociológus nemrég interjúban beszélt lapunknak.

A Népszava elsőként írta meg, hogy Belgium után Hollandia és Luxemburg is beszáll az perbe az Európai Bizottság oldalán.