Franciaország;nyugdíjreform;

Szombaton mintegy 400 ezren tüntettek Macron tervezett reformja ellen

- Finisben Macron reformja, 1200 euróra emelkedhet a francia minimálnyugdíj

Elfogadta a vitatott jogszabályról szóló törvényjavaslatot a francia szenátus, miközben ismét százezrek tüntettek. A képviselőház zárószavazása csütörtökön lesz.

A végső határidő előtt egy nappal, szombaton késő este a francia szenátus 195 igen és 112 nem szavazattal elfogadta a nyugdíjreformról szóló törvényjavaslatot. A törvénytervezet vitája így is tíz napon át tartott, a hetek óta tiltakozó szakszervezetek pedig hét napon át következetesen tüntettek Emmanuel Macron elnök legelutasítottabb kezdeményezése ellen.

Amint a szenátusi szavazás eredménye is jelzi, az abszolút többségét elveszített elnöki párt külső támogatást kapott, megszerezte a jobboldali Republikánusok (LR) párt voksait is.

A Le Monde napilap tudósítása szerint a konzervatív frakció vezetője, Bruno Retailleau arra kérte Olivier Dussopt munkaügyi minisztert, hogy adja át Emmanuel Macronnak elnöknek a republikánusok üzenetét, hogy ők a reformra és nem az elnökre szavaztak. A baloldal szenátorok ugyanakkor elutasították a "brutális" reformot és az egész ország munkavállalói számára fekete napnak nevezték a szenátusi voksolás napját.

A reform elfogadásáig azonban még több akadályt le kell gyűrnie az elnöknek és pártjának, a képviselőházban nehezebb dolga lesz Elisabeth Borne vezette kormánynak. 

A szenátusban ugyanis nincs képviselője a radikális baloldalnak, a nemzetgyűlésben viszont jelen van Jean-Luc Mélenchon Lázadó Franciaország pártja is, amely a törvénytervezet szövegének elfogadását mindeddig obstrukcionálta, emlékeztet az AFP hírügynökség.

A zárószavazásra várhatóan csütörtökön kerülhet sor. Egyelőre még nincs közös, mindkét ház számára elfogadott szöveg, a képviselőknek és a szenátoroknak a szerdára tervezett vegyesbizottsági ülésen kell kidolgozniuk a törvénytervezet végleges változatát, amelyet a parlament mindkét háza elé terjesztenek zárószavazásra.

Az elnök liberálisai és a konzervatív jobboldal itt is többségben van, jegyzi meg a Le Monde, de csupán néhány képviselővel, s mivel vannak közöttük ingadozók, Macron és a kormányzat minden forgatókönyvre felkészült. A baloldali liberális lap a habozók között említi Barbara Pompili volt minisztert, aki annak ellenére nem akarja megszavazni a nyugdíjreformot, hogy a liberális frakcióból való kizárást kockáztatja. Ugyancsak ide sorolja Olivier Marleix-t, a Republikánusok képviselőinek vezetőjét is. Mindez azt sugallja, nem lesz egyszerű a törvénytervezet elfogadtatása és egyáltalán nem zárható ki, hogy Elisabeth Borne miniszterelnök rákényszerül, az alkotmány 49.3 cikkelyének alkalmazására, amely lehetővé teszi, hogy a szöveget szavazás nélkül fogadják el a kormány felelősségvállalásával. Ebben az esetben nyilván az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal akár meg is buktathatja a kormányt. Igaz, erre az ötödik francia köztársaság történelmében csupán egyszer volt példa, 1962. október 5-én Georges Pompidou kormánya bukott meg bizalmatlansági indítvány nyomán.

Borne és Macron egyaránt szeretnék elkerülni a 49,3 alkalmazását, s elérni azt: hagyományos szavazás során parlamenti jóváhagyással lépjen hatályba a vitatott és széleskörben elutasított nyugdíjreform.

A szakszervezetek szerdára és csütörtökre újabb nagyszabású tüntetést hirdettek. Ők azt szeretnék kiharcolni, hogy népszavazás döntsön a nyugdíjkorhatár 62 évről 64-re emeléséről, a 49,3 alkotmánycikkely esetleges alkalmazását pedig "a demokratikus erkölcstelenség egyik formájának" tartják. A munkavállalók képviselői azt is nehezményezik, hogy Macron elnök mindvégig elutasította kérésüket és nem ült le személyesen a szakszervezetekkel egyeztetni.

A tervezett nyugdíjreform nemcsak a korhatárt, hanem a minimálnyugdíj mértékét is emelné, 1200 euró, azaz mintegy 462 ezer forintra.

Ihor Klimenko ukrán belügyminiszter elmondása szerint az oroszok több mint 40 ezer alkalommal mértek csapást, több mint 60 ezer civil infrastrukturális létesítményt semmisítettek meg.