A Belügyminisztérium március 14-én hirdette ki a 2023-as szociális tüzelőanyag-pályázatot – emlékeztet keddi közleményében Habitat for Humanity Magyarország. A program ötmilliárdos keretösszege 2018 óta a megemelkedett tűzifaárak ellenére sem bővült. Így a forrás idén csak a tavalyi mennyiség háromnegyedét fedezi. Közben az energiaválság és a magas áremelkedési ütem miatt a rászorulók száma is jelentősen nőtt – közli a civil szervezet.
A 2011-ben indult szociális tüzelőanyag-programot kimondottan szilárd tüzelést használó, rászoruló háztartásoknak szánták. Pályázatot ezen belül csak az 5 ezer főnél kisebb önkormányzatok nyújthatnak be. A magyar lakosság csaknem 40 százaléka fűt fával vagy szénnel. A kizárólagos - tehát nem gáz- vagy villanyfűtés melletti – használat elsősorban az alacsonyabb jövedelmű háztartásokra jellemző. Közülük értelemszerűen sokan élnek 5 ezer fősnél nagyobb településeken is. A kiírás fura feltételei miatt tehát a nagyobb önkormányzatoknak teljesen saját forrásból kell állniuk a helyben lakó rászorulók esetleges téli tüzelőtámogatását.
A tűzifa ára az elmúlt évtizedben több mint megháromszorozódott. A KSH adatai szerint az emelkedés csak a tavaly júliusi rezsicsökkentés-változás bejelentése és 2023 februárja között 77 százalék. A fő ok a hirtelen megnövekedett kereslet: az átlagfogyasztás feletti gázfelhasználást ugyanis sokan fatüzeléssel igyekeztek kiváltani.
A Habitat for Humanity Magyarország már tavaly augusztusban a szociális tüzelőanyagtámogatás keretének lényeges emelésére kérte a kormányt, valamint a belügyi és az agrártárcát. Bár ez nem történt meg, a kabinet indított egy, hangsúlyozottan nem szociális alapú, hatósági áras tűzifaprogramot. Ez ugyanakkor még tovább rontotta a rászorulók helyzetét, akik a hatósági áras tűzifaprogramban a legkevesebb eséllyel vehettek részt. Ráadásul a nagy érdeklődés miatt az állami erdészetekre nehezedő nyomás is nőtt.
A múlt héten közzétett pályázatban a rögzített egységárak a keményfáknál 31, a lágy típusok esetén 36, a szén tekintetében pedig 33 százalékos növekedést mutatnak. A változatlan keret miatt így a helyhatóságok körülbelül negyedével kevesebb tüzelőt oszthatnak. Miközben tehát, míg a megélhetés egyre többeknek okoz gondot, az önkormányzatok az egy háztartásra jutó mennyiséget, vagy a kedvezményezettek számát mindenképp csökkenteni kényszerülnek.
Kedvező változásként értékelik viszont, hogy a jelentkezési határidőt a megszokott, nyár végi időpontról tavaszra hozták. Így a pályázatokat már május végéig elbírálhatják. Bár ez növelheti a fa kiszáradási idejét, a megfelelő állapot elérése legalább egy évet igényel.
Annak tükrében, hogy a „rezsicsökkentés” 2021-ben 300, 2023-ban pedig már 1500 milliárd forintnyi közpénzt igényelt, a A Habitat for Humanity Magyarország a szociális tüzelőprogram változatlanul rendkívül szűk keretét "felfoghatatlannak" nevezi.