Az Egyesült Államok még mérlegeli, hogy hivatalosan miként minősítse az amerikai újságíró oroszországi letartóztatását, de a vádakat továbbra is nevetségesnek tartja - jelentette ki a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője hétfőn.
John Kirby egy internetes sajtóbeszélgetésen emlékeztetett arra, hogy Evan Gershkovich letartóztatását a külügyminiszter is elítélte, ugyanakkor a külügyi tárca folytatja le a minősítési eljárást, amelynek során döntés születik arról, hogy hivatalosan jogellenes őrizetbe vételnek minősítik-e a lépést. Utalt arra, hogy az ügyben a hétvégén telefonon egyeztetett Antony Blinken amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, és a tárgyaláson Blinken az amerikai újságíró azonnali elengedését követelte. A fehér házi illetékes hozzátette, hogy folyamatosan és közelről nyomon követik a fejleményeket, mindent elkövetnek, hogy elérjék a The Wall Street Journal tudósítójának szabadon engedését.
Hétfőn a The Wall Street Journal főszerkesztője egy interjúban teljes mértékben elfogadhatatlannak nevezte a lap újságírójának oroszországi őrizetbe vételét. Emma Tucker a Fox News-nak hangsúlyozta, hogy Evan Gershkovich a munkáját végezte, egy akkreditált újságíróról van szó, aki érvényes vízummal rendelkezik. Az amerikai napilap az incidens nyomán elutaztatta Oroszországból moszkvai szerkesztőségének vezetőjét, és további munkatársaik esetében is ezt tervezik.
Az amerikai újságírót múlt csütörtökön vették őrizetbe az orosz hatóságok Jekatyerinburg kémkedés gyanújával. A hivatalos indoklás szerint Evan Gershkovich titkos információkhoz akart hozzájutni egy orosz hadiipari vállalattól. Az amerikai állampolgárságú tudósító őrizetben tartását az orosz közlések szerint egyelőre május 29-ig határozta el a bíróság. Kémkedés miatt legutóbb a hidegháború idején, 1986-ben vettek őrizetbe újságírót az orosz hatóságok.
A letartóztatott amerikai újságíró miatt szóba állt egymással Antony Blinken és Szergej LavrovLetartóztatták és kémkedéssel vádolják Oroszországban a The Wall Street Journal egyik újságíróját