;

Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Pentagon;kiszivárogtatás;titkos iratok;

Az ortodox keresztények most vasárnap ünnepelték a virágvasárnapot, Krisztus bevonulását Jeruzsálembe – egy héttel a katolikusok után

- Keresik a kiszivárogtatót

Egyelőre több a kérdés, mint a válasz az interneten megjelent, titkosnak mondott amerikai katonai dokumentumokat illetően. Kijev nyugodt maradt, mások rémálomról beszélnek.

Hétvégén ismét amerikai katonai titkok kerültek fel a netre. Több amerikai médiabeszámoló szerint ezek a dokumentumok Ukrajna légvédelmi képességeiről tartalmaznak információkat. Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatot indított. Kijev ismét hamisítványnak és egy orosz dezinformációs kampány részének nevezte a dokumentumokat.

Az internetre felkerült dokumentumok az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokról és a lőszerhasználatról adnak tájékoztatást. Emellett részleteket árulnak el az ukrán és orosz egységek erejéről és helyzetéről. A New York Times szerint a dokumentumok a NATO és az Egyesült Államok azon terveiről is tartalmaznak információkat, amelyekkel Kijevet támogatnák egy esetleges tavaszi, Oroszország elleni offenzíva előkészítésében. Az Ukrajnára vonatkozó információk mellett – mint a Washington Post írja – más országokra - például Kínára és Izraelre - vonatkozó titkos elemzések is nyilvánosságra kerültek. Emellett betekintést lehet nyerni abba is, hogy az amerikai hírszerző szolgálatok miként gyűjtik információikat, és milyen forrásokra támaszkodnak. Ez a betekintés az amerikai hírszerző szolgálatok gyakorlatába rendkívül értékes lehet egyebek mellett Oroszország vagy Kína számára. Moszkva például képet alkothat a dokumentumok alapján arról, hogy saját biztonsági apparátusába mennyire hatoltak be az amerikai kémek – és ezeket a gyenge pontokat bezárhatná.

A Wall Street Journal azt közölte, a dokumentumokból arra a következtetésre lehet jutni, hogy az amerikai katonai és hírszerző szolgálatoktól származnak. A Pentagon vizsgálja az ügyet – közölte a Wall Street Journallal az amerikai védelmi minisztérium szóvivője. Hasonlóképpen vizsgálatot indított az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) is. Az amerikai igazságügyi minisztérium is hasonló lépéseket kezdeményezett. Az amerikai hatóságok több ezer alkalmazottja férhetett hozzá a dokumentumokhoz – mondta a Pentagon egyik tisztviselője a Washington Postnak. Azok, akik a dokumentumokat közzétették, súlyos büntetésre számíthatnak: az Egyesült Államokban a titkos dokumentumok továbbadása és közzététele büntetendő, különösen, ha az a nemzetbiztonságot érinti.

A Pentagon már csütörtökön is megszólalt a kérdésben, amikor nyilvánosságra kerültek az első titkosnak tartott dokumentumok. Ezek az Oroszország ellen irányuló ukrajnai katonai offenzíva előkészületeiről szóltak. Mint a New York Times írta, részleteket tartalmaztak a fegyverszállításokról, a zászlóaljak létszámáról és más érzékeny információkról. A dokumentumokban szereplő információk azonban állítólag legalább öt héttel ezelőttiek, és a március eleji állapotot tükrözik.

A New York Times szerint egy amerikai hírszerzési tisztviselő "rémálomnak" nevezte a leleplezéseket az Öt Szem néven emlegetett hírszerzői közösség számára. A „Five Eyes” kifejezés öt ország, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Ausztrália, Új-Zéland és Kanada hírszerzői együttműködésére utal.

A leleplezések nyomán nemzetbiztonsági körökben azon töprengenek, vajon mennyi titkos információ szivároghatott még ki. Ezért mindent megtesznek a kiszivárgás felderítéséért – számolt be a New York Times. Az Ukrajnára vonatkozó információk mellett a most nyilvánosságra hozott dokumentumok Kínával, az Indo-csendes-óceáni térség katonai helyzetével, a Közel-Kelettel és a terrorizmussal kapcsolatos titkos részleteket is tartalmaztak - írta a lap.

Egyelőre nem világos, hogy a közzétett dokumentumok mindegyike valódi-e. A CNN hírcsatorna azt közölte: az amerikai kormány munkatársai megerősítették a dokumentumok hitelességét.

Szakértők ezzel szemben arra figyelmeztettek, hogy egyes dokumentumokat egy orosz dezinformációs kampány részeként módosíthatták. Az egyik dokumentum például azt írja, hogy az ukrán erők magasabb veszteségeket szenvedtek, mint az oroszok, ami nyilvánvalóan álhír. Ez egybecseng a Bellingcat oknyomozó kutatóhálózat megállapításaival. Szakértőik egyértelműen bebizonyították, hogy néhány dokumentumot utólag manipuláltak.

Az sem világos, hogy ki áll a kiadvány mögött. A dokumentumok először március elején jelentek meg a Discord közösségi platformon, majd a 4Chan nevű fórumon terjedtek el. Végül a dokumentumok a Twitteren és az orosz Telegram-csatornákon bukkantak fel.

A legfontosabb kérdés: milyen következményekkel járnak a kiszivárogtatások a háború menetére nézve? Ha hinni lehet Ukrajnának, akkor semmilyennel. Kijev nyugodtságot tanúsít, úgy véli, hogy a dokumentumok orosz hamisítványok és Moszkva dezinformációs kampányának részei. "Ez egy szokásos hírszerzési játék" – vélekedett Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó. Szerinte az orosz hírszerző szolgálatok maguk készítették a dokumentumokat azzal a céllal, hogy kétséget és viszályt szítsanak Ukrajna szövetségesei között, és eltereljék a figyelmet a háború következő szakaszairól. Podoljak kifejtette, az anyag nyilvánosan elérhető forrásokból származó adatok gyűjteménye, amelyet koholmányokkal és lehallgatott információkkal elegyítettek. Mindezt aztán a titkos adatok kiszivárogtatásával megbélyegezve tették közzé az interneten és tömegesen a közösségi hálózatokon, abban a reményben, hogy némi hitelességet generálnak. Podoljak már az első felbukkanó dokumentumokat is hamisítványoknak és orosz dezinformációnak minősítette.

Hogy azonban ennél komolyabb a helyzet, azt maga Volodimir Zelenszkij kijelentése jelzi. Az ukrán elnök azt mondta a CNN-nek, hogy a közzétett információk miatt hazája változtat egyes katonai tervein.

A Silverado Policy Acclelerator amerikai agytröszt vezetője, Dimitri Alperovitch sem annyira derűlátó. A Washington Postnak azt mondta, hogy a dokumentumok kárt okozhatnak. Bár konkrét haditerveket nem tartalmaznak, de Moszkva információkat kaphat belőlük az Ukrajnában lévő nyugati fegyverek típusáról és mennyiségéről, valamint az ezeket a fegyvereket működtetni képes személyzetről: Releváns információk olvashatóak Ukrajna védelmi képességeiről.

Moszkva már az első dokumentumok megjelenése után megerősítve látta értékelését Washington konfliktusban játszott szerepéről. "A legcsekélyebb kétségünk sincs afelől, hogy az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül vagy közvetve részt vesz az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban" - mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a CNN hírcsatornának. "Figyelemmel kísérjük a folyamatot. Igen, és természetesen ez mindent bonyolít, de nem befolyásolhatja a különleges művelet végkimenetelét" - mondta.

Amik még kiderültek

- Oroszország extra bónuszt ígért azoknak a csapatoknak, amelyek sikeresen megrongálják vagy megsemmisítik a NATO által szállított harckocsikat Ukrajnában

- Az orosz Wagner zsoldoscsoport a NATO-tag Törökországtól akart fegyvert vásárolni az Ukrajna elleni háborúhoz.

Sajátos orosz ünneplés

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reményét fejezte ki, hogy egy év múlva béke lesz Ukrajnában. Vasárnap este sugárzott videoüzenetében Zelenszkij fejezte ki, hogy a békéért mondott imák meghallgatásra találnak. Minden keresztény ünnep arra tanítja országát, hogy a gonosz legyőzhető - mondta. "Közelebb hozzuk a gonosz legyőzését".

Ukrajnában sok keresztény hétvégén ünnepelte a húsvétot. A lakosság nagy része azonban az orosz ortodox egyház régi naptárát követi, vagyis ők csak hétvégén ünneplik Krisztus feltámadását. Zelenszkij kifogásolta, hogy Oroszország a virágvasárnapot – amikor sok ortodox keresztény Jézus jeruzsálemi bevonulását ünnepli – újabb rakétacsapásokkal „ünnepelte”.

Ukrán források szerint orosz harci gépek két települést bombáztak Herszon régióban. Ezt az ukrajnai régió kormányzója, Olekszandr Prokudin jelentette be. Azt nem közölte, hogy a támadásoknak vannak-e halálos áldozatai. A hétvégén az ország több térségében polgári személyek is életüket vesztették az oroszok légitámadásaiban.

A napvilágra került információk Washington és Ankara számára egyaránt kínosak. Ugyanakkor a szakértők óva intettek attól, hogy teljes mértékben hitelt adjanak az orosz források által megjelentetett iratoknak.