Magyarország;Pentagon;légtér;fegyverszállítás;orosz-ukrán háború;

- Politico: Titokban Magyarország is segít az Ukrajnába történő fegyverszállításokban

Ez azért kínos, mert az Orbán-kormány pont emiatt vádolja háborúpártisággal a nyugati országokat. 

Úgy tűnik, mégse eszi olyan forrón a kását az Orbán-kormány az Ukrajnába történő fegyverszállítások ügyében: a kiszivárgott Pentagon-iratokra hivatkozva a Politico arról ír, egyrészt Európának különleges erői lehetnek Ukrajna területén, a Ukrajnának szállított tankok közel fele Lengyelországból és Szlovéniából érkezik, Magyarország pedig a kormányzati kommunikáció ellenére engedélyezheti a fegyverszállítást a légterén keresztül.

Ez utóbbi azért is érdekes, mert a jelentések értelemszerűen korábban születtek, mint hogy a Nemzetközi Beruházási Bankot érintő amerikai szankciók bejelentését követően Orbán Viktor hirtelen békülékenyebb hangot ütött meg a Kossuth Rádióban.

A Politico felidézi, hogy Magyarország rendszeresen igyekszik megakasztani saját szövetségeseinek intézkedéseit, továbbá, hogy a CIA titkos minősítéssel feljegyezett egy, a kormánypárti Magyar Nemzet cikke révén amúgy teljesen nyilvános miniszterelnöki kijelentést, miszerint a Fidesz-KDNP egyik legnagyobb ellenfele a Biden-adminisztráció. E kijelentést pedig az Egyesült Államokban úgy értékelték, mint az Orbán-kormány fokozódó Amerika-ellenes retorikája.

Ehhez képest nagy újdonság, hogy a kiszivárgott dokumentumok szerint az az Orbán-kormány titokban mégiscsak engedélyezheti szövetségeseinek, hogy a magyar légteret fegyverszállításokra használják, miközben a maga a miniszterelnök pont a fegyverszállításokra hivatkozva vádolja háborúpártisággal a nyugati országokat. Az egyik dokumentum például azt részletezi, hogy az ukrán pilóták a kapott helikopterekkel Horvátországból a magyar légtéren keresztül mennek át Ukrajnába. A Politico megjegyzi, hogy amennyiben az értesülés igaz, az azoknak a sajtóhíreknek is ellentmond, mely szerint a helikoptereket a földön vagy repülőjáratokon Lengyelországba szállítják és onnan küldik Ukrajnába.

A lap a magyar és a horvát illetékeseket is kereste, választ azonban egyik helyről sem kapott.

2022-ben a német energiatermelésnek már csak a 6,5 százaléka származott atomenergiából.