Mint Ferenc vasárnap, az Úrangyala imádság során fogalmazott, a 2005-ben elhunyt egyházfő emlékét alaptalan vádakkal illetik. Hasonlóképpen fogalmaztak az olasz püspökök is.
Az olasz kislány, Emanuela Orlandi eltűnése 40 éve kavarja fel az érzelmeket, a Netflix is sorozatot készített az esetről. 1983. június 22-én egy vatikáni alkalmazott akkor 15 éves lánya nem tért haza a zeneóráról. Azóta is összeesküvés-elméletek keringenek. A lány testvére, Pietro Orlandi ma is megpróbál választ találni a történtekre, gyakran tűnik fel az olasz médiumokban. Ő volt az utolsó a családban, aki Emanuelát eltűnése előtt látta. Az olasz ügyészség több nyomozást is indított, legutóbb 2015 októberében zárta le eredmény nélkül az ügyet. Ferenc pápa megbízásából 2023 elején az új vatikáni ügyész, Alessandro Diddi kezdett nyomozásba. A pápa és Pietro Parolin bíboros államtitkár határozott kívánsága volt, hogy fenntartások nélkül és őszintén tisztázzák a történteket – magyarázta egy interjúban.
A világbékét elhozni már nem elég, több irányból is nyomás nehezedik Ferenc pápáraA vatikáni ügyész a múlt héten találkozott Pietro Orlandival és ügyvédjével. A beszélgetés nyolc órán át tartott. Orlandi, mint előzetesen kifejtette, a saját nyomozásaiból származó dokumentumokat és lehetséges tanúk neveit akarta átadni, köztük egy hangfelvételt is, amelyet Emanuela testvére a vatikáni találkozó után egy talk-showban játszott le. Ezen egy állítólag a szervezett bűnözéshez közel álló férfi súlyos vádakat fogalmaz meg II. János Pál ellen, és közvetlenül Emanuela eltűnésével hozza összefüggésbe. Orlandi hozzátette, arról értesült, hogy a pápa „esti kiruccanásokat” tett. Két lengyel "monsignor barátjával" együtt állítólag néha kocsikázott, mert időnként "levegőhöz kellett jutnia". És - mormogta Orlandi - II. János Pál „biztosan nem azért járkált a városban”, hogy „házakat áldjon meg”.
Pietro Orlandi a kijelentéssel sokak szerint nagyon túllőtt a célon. Bár ügyvédje, Laura Sgro gyorsan visszakozott, és hangsúlyozta, védencének nem állt szándékában senkit sem megvádolni, hamarosan többen adtak hangot felháborodásuknak. II. János Pál egykori magántitkára, Stanislaw Dziwisz bíboros "szégyenletes célzásokról" beszélt, amelyek „hamisak, irreálisak, nevetségesek". Mint mondta, II. János Pál az Orlandi-ügyben kezdettől fogva arra törekedett, hogy kiderüljön az igazság.
A Vatikán médiaigazgatója, Andrea Tornielli egyenesen "médiamészárlást" emlegetett, amely „hívők és nem hívők millióinak szívét egyaránt bántja”. Mindenkinek felelnie kell a bűneiért – tette hozzá –, „de senki sem érdemli meg, hogy ilyen módon rágalmazzák”.
Orlandi ügyvédje szakmai titoktartásra hivatkozva hallgatott a vatikáni ügyésszel való szombati találkozón, amikor bizonyítékokat kellett volna bemutatnia a súlyos vádakról. Matteo Bruni vatikáni szóvivő nyilatkozata szerint az ügyvéd "ismételten és nyilvánosan kérte" a találkozót. A vatikáni média "váratlannak és meglepőnek" minősítette hallgatását.