minisztériumok;kormányhivatalok;tervezet;fizetésemelés;társadalmi egyeztetés;kormányrendelet-módosítás;Kormányzati Tájékoztatási központ;

Nem cáfolja a kormány a vezető minisztériumi és hivatali tisztviselők fizetésemeléséről szóló híreket

Az ápolók béremeléséről a magyarázatként kiadott közleményben sem esik szó. Az állami illetmények növekedését álláshelyek megszüntetésével ellensúlyoznák.

Társadalmi egyeztetés indul a kormánytisztviselői bértábla módosításáról, amelyet a közszolgálati szakszervezetek kezdeményeztek – közölte kedden a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) kedden azután, hogy hétfőn a Népszava is beszámolt arról, hogy a kormány hivatalos honlapján társadalmi egyeztetés címén április 25-ig közzétettek egy kormányrendelet-módosítási tervezetet, amelynek alapján 33-66 százalékkal nőhet a minisztériumoknál, a kormányzati főhivataloknál, a központi hivataloknál, a kormányhivataloknál a főosztályvezetők bére, ami akár kétmillió forint is lehet. A többi között a tárcáknál a vezető-kormánytanácsos maximális fizetése egymillió forint lehet, a magasabb beosztásúak afölött, a sima osztályvezetőnél 1,6 millió a plafon.

Ugyancsak írtunk arról, hogy a „meghatározottól eltérő illetménysávok megállapításáról szóló kormányrendelet” tervezete, amelyet a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda nyújtott be, nem jelent automatikus béremelést, az a miniszterektől és a hivatali vezetőktől függ, s hogy a javaslatot az előterjesztők azzal indokolják, hogy a hatályos törvény szerinti „illetménytáblák a 2019. január 1-jei hatálybalépésük óta nem változtak, indokolt az illetménysávok felső határának megemelése”.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda alá tartozó KTK azt írta, hogy „a tervezet szerint a közszféra béremelése – az orvosok, ápolók, pedagógusok, rendőrök, katonák után – a központi és a területi igazgatásban dolgozó kormánytisztviselőkkel is folytatódna, de ez így a valóságban nincs a tervezetben, ahogy a legalább 20 év munkaviszonnyal rendelkező ápolóknak ígért 260 ezres béremelés sem.

Ugyanakkor kormányzati közlemény szerint a társadalmi és szakmai egyeztetést követően a kormány a jelenlegi háborús és szankciós helyzetben mérlegelni fogja az intézkedés hatásait. –  A kormánytisztviselői bértábla legutóbb 2019-ben változott, a megyei és járási kormányhivatali tisztviselőknél legutóbb 2020. évben majd ezt követően 2022-ben volt átlagosan 10 százalékos emelés. A társadalmi egyeztetésre bocsátott bértábla nem a politikai és közigazgatási vezetők, hanem a náluk alacsonyabb szintű tisztviselőkre vonatkozik. Továbbá a béremeléshez a kormány költségvetési forrást oly módon biztosít, hogy elrendeli az álláshelyek 10 százalékának elvonását, és az ezáltal felszabaduló bértömeget nem vonja el, így az béremelésre lenne fordítható – olvasható az újabb  magyarázatban.