Ukrajna jövője az euroatlanti családban van – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A Politico című amerikai hírportál brüsszeli kiadásának erről szóló tudósításán annyira megrökönyödött Orbán Viktor kormányfő, hogy a Twitter-oldalán csak annyit tudott megjegyezni angolul: “Mi van?!”
What?! https://t.co/j3mJojHHOl
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) April 21, 2023
Bár nem fejtette ki bővebben, hogy min lepődött meg ennyire, szóvivője a Népszava kérdéseire nem válaszolt, Stoltenberg pénteken újságírók előtt megismételte a kijelentést, hozzáfűzve, valamennyi NATO-szövetséges ország egyetértett abban: Ukrajna NATO-tag lesz. Az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport ramsteini ülésére érkezve a főtitkár azt is világossá tette, hogy a tagfelvételre addig nem kerülhet sor, amíg tart a háború. – A fő hangsúly most annak biztosításán van, hogy Putyin elnök ne nyerje meg a háborút, és hogy Ukrajna győzedelmeskedjen, mert addig nincs értelme tagságról tárgyalni, amíg Ukrajna nem szuverén és független állam – mondta.
Jens Stoltenberg valójában semmi újat nem állított, mert a NATO országok állam- és kormányfői 2008-as bukaresti találkozójukon kimondták, hogy Ukrajna – Grúziával együtt – az észak-atlanti szövetség tagja lesz. „A NATO üdvözli Ukrajna és Grúzia NATO-tagságra irányuló euroatlanti törekvéseit. Ma megállapodtunk abban, hogy ezek az országok a NATO tagjai lesznek” – áll a szövegben, amely azonban nem tér ki rá, hogy mikor kerülhet sor a két ország csatlakozására.
Magyarországot a bukaresti csúcson Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök képviselte. A 444.hu hírportál emlékeztet rá, hogy az akkor ellenzékben politizáló Orbán Viktor elégedetlen volt az ott született döntéssel, mert szerinte a két országot fel kellett volna venni a NATO-ba.