„Teljességgel elfogadhatatlannak” nevezte Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, hogy Kína franciaországi nagykövete pénteken megkérdőjelezte a szovjet utódállamok szuverenitását. „Remélem, a nagykövet főnökei helyre teszik a dolgokat” - mondta Lipavsky az EU külügyminisztereinek luxemburgi találkozója előtt. A kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn elhatárolódott a kijelentéstől, mint mondta, Peking minden szovjet utódállam szuverenitását elismeri.
Lapértesülés szerint Emmanuel Macron felkérte a hazája diplomáciai testületét arra, tegyen lépéseket "minden olyan lehetőség tanulmányozására", amelyek révén újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek Oroszország és Ukrajna képviselői. A francia elnök célja az, hogy már idén nyáron tárgyalásokra kerüljön sor Moszkva és Kijev között, méghozzá Peking támogatásával. Mint az olasz La Repubblica és a Bloomberg beszámolt róla, a francia elnök meggyőződése, hogy a tárgyalások megszervezése elengedhetetlen Peking hozzájárulása nélkül.
Mint a La Repubblica írja, Macron arra utasította diplomáciai tanácsadóját, Emmanuel Bonne-t, dolgozzon ki Vang Ji előző kínai külügyminiszterrel, a Központi Külügyi Bizottság Hivatalának igazgatójával egy olyan javaslatot, amely alapul szolgálhat a Moszkva és Kijev közötti jövőbeli tárgyalásokhoz. Az értesülést Peking nem erősítette meg, bár a kínai hatóságok azt mondták, nagyra értékelik Franciaországnak a válság megoldásában játszott szerepét. Moszkvából viszont lakonikus közlemény érkezett: "Nincs tudomásunk francia tervről" – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Maga Macron Kínából való hazatérését követően elismerte, hogy az ukrajnai konfliktusban még a „katonai szakasz” uralkodik, és egyelőre nincs esély a tárgyalásokra.
Macron aktivizmusa - mutattak rá az Elysée-palotában - Franciaország szövetségeseivel "egyeztetve" zajlik, akiket – mint fogalmaztak - tájékoztattak a különböző diplomáciai kezdeményezésekről. A párizsi és pekingi diplomaták között folyó párbeszéd részleteit megosztották az amerikaiakkal. A tárgyalások újraindítására vonatkozó esetleges javaslatról egyelőre nem derült ki konkrétum. Macron továbbra is hivatalosan támogatja a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által előterjesztett tízpontos tervet. Washington azt gyanítja, hogy a kínaiak béke iránti elkötelezettsége nem olyan komoly, és Macront egyfajta eszközként használják fel arra, hogy úgy tűnjön, mintha a háttérben valóban tennének lépéseket az ukrajnai háború megoldása felé.