USA;harcok;evakuálás;tűzszünet;kormányzat;Szudán;

- Háromnapos tűzszünet lépett életbe Szudánban

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója közölte, az Egyesült Államok elkezdte megkönnyíteni a polgárháború felé tartó afrikai ország elhagyását állampolgárainak, igaz, nem terveznek külön katonai mentőakciót kimenekítésükre.

Háromnapos tűzszünet lépett életbe Szudánban hétfő éjféltől – közölte az amerikai külügyminiszter.

Antony Blinken közleménye szerint az Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg és az egykori helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo tábornok irányítása alatt álló félkatonai szervezet, a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) két napon át tartó intenzív tárgyalásokat követően döntöttek arról, hogy három napra beszüntetik a harcokat.

Az Egyesült Államok felszólítja a hadsereget és az RSF-t, hogy azonnali hatállyal és teljes mértékben tartsa magát a tűzszünethez – olvasható az amerikai külügyminiszter közleményében, amely hangsúlyozza, hogy a harcok tartós lezárása érdekében az Egyesült Államok regionális és nemzetközi partnereivel, valamint a szudáni civil szervezetekkel egyeztet egy bizottság felállításáról, amely a további tűzszüneti tárgyalásokat felügyelné.

Mindeközben a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója közölte, az Egyesült Államok elkezdte megkönnyíteni a polgárháború felé tartó afrikai ország elhagyását állampolgárainak, igaz, nem terveznek külön katonai mentőakciót kimenekítésükre.

Jake Sullivan az elnöki hivatal hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Egyesült Államok hírszerző, megfigyelő és felderítő eszközöket telepített a szárazföldi evakuálási útvonal mentén annak érdekében, hogy elősegítse állampolgárainak biztonságos mozgását Szudánon belül a főváros, Kartúm és Port Sudan kikötőváros között. Hozzátette egyúttal, hogy amerikai katonai egységek nem tartózkodnak az országban.

A nemzetbiztonsági tanácsadó megerősítette, hogy az amerikai kormány minden elképzelhető lehetőséget megvizsgál, amellyel segítheti az amerikai állampolgárokat, de csapatok bevetése nincs napirenden. "Nem általános gyakorlat az Egyesült Államok részéről, hogy katonákat küldjön háborús övezetekbe amerikai állampolgárok kimentésére" – fogalmazott, és hozzátette, hogy Afganisztán kivétel volt, de "nem tettük ezt Líbiában, nem tettük ezt Szíriában, nem tettük ezt Jemenben, és nem tettük ezt Ukrajnában sem".

Az amerikai védelmi szóvivő szintén egy hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a Pentagon légi hírszerzést és megfigyelést végez a térségben, valamint a szárazföldi útvonalak biztonságának állandó értékelésével segíti a mozgást. Pat Ryder dandártábornok az országban rekedt amerikai állampolgárok helyzetével kapcsolatban azt mondta, hogy pillanatnyilag nem lehet beszélni jelentős számban olyan amerikairól, aki szeretné elhagyni Szudánt. Elmondta azt is, hogy a következő napokban is szorosan egyeztetnek a külügyi tárcával, és készen állnak segítséget nyújtani.

Az Egyesült Államok haditengerészetének két hajója van a térségben, amely szükség esetén segítséget tud nyújtani civilek szállításában és egészségügyi ellátásában: az USS Lewis B. Puller expedíciós mobil bázishajó Szudán partjainál, valamint oda tart egy romboló is, az USS Truxtun – mondta a Pentagon szóvivője.

Az amerikai különleges erők emberei vasárnap elővigyázatosságból kimenekítették a szudáni fővárosban dolgozó amerikai diplomatákat, a külügyminisztérium pedig felfüggesztette a nagykövetség működését, beleértve minden konzuli szolgáltatást.

A lépés nyomán hétfőn a kormányzatot több kritika érte azzal kapcsolatban, hogy magára hagyott amerikai állampolgárokat, akik így Szudánban rekedtek. A becslések szerint a háborús káoszba süllyedt Szudánban mintegy 16 ezer amerikai állampolgár él, egy részük kettős állampolgár.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Szijjártó Péter hétfő délelőtti közlése szerint négy magyar állampolgár már biztonságban, Dzsibutiban van, további hat magyar pedig biztonságos helyre tartott már (közülük hárman az ENSZ-szel való együttműködés keretében). Ezt megelőzően 14 magyar állampolgár kimenekítéséről és 15, Szudánban rekedt magyarról számolt be a külgazdasági és külügyminiszter.

A döntés közös megegyezéssel született.