verekedés;szökés;menedékkérelem;Norvégia;fegyverviselés;parancsnok;gyanúsítás;beismerés;Wagner-csoport;

Medvegyev (balra) és Vlagyimir Osecskin emberi jogi aktivista az oslói repülőtéren

- Beismerte, hogy verekedett, légfegyverrel hivalkodott Norvégiában a Wagner-csoport volt parancsnoka

Az orosz-ukrán háború elől a skandináv országba menekült katonát rendőr elleni erőszakkal is gyanúsítják, de azt tagadja.

Bűnösnek vallotta magát Andrej Medvegyev, az orosz Wagner-csoport egykori – szökése után Norvégiában menedékjogot kérő – parancsnoka abban, hogy februárban részt vett egy oslói bár előtti verekedésben és nyilvánosan légfegyvert viselt – írja a Reuters. A férfi a bíróságon azt mondta, hogy nagyon szégyelli magát a tettéért, de azt nem ismerte el, tagadja a vele szemben közölt gyanút, amely szerint egy rendőrrel szemben erőszakot alkalmazott volna, és amiért három év börtönbüntetés fenyegeti.

A 26 éves Andrej Medvegyev januárban lépte át az orosz-norvég határt, miután Ukrajnában harcolt az orosz invázó oldalán. Büntetőperében ügyvédje, Brynjulf ​​Risnes a verekedéssel kapcsolatban azt mondta, hogy védence „túl sok alkoholt fogyasztott”, és a báron kívül került összetűzésbe más emberekkel. Az állítólag megütött rendőrről azt mondta, hogy védence „soha nem érintette meg”, félreértés történt.

Az eset a verekedés után történt, amikor bevitték a rendőrök. – Tettét azzal magyarázta, hogy félreérthető mozdulata a test ösztönös reakciója volt a fájdalomra, amelyet akkor érzett, amikor kiszállt a rendőrségi furgonból, de nem állt szándékában kárt okozni egy rendőrnek sem. A fegyverviselésről úgy nyilatkozott hogy önvédelemből vásárolt egy légfegyvert egy oslói boltban, mert félti az életét, ugyanis előfordult, hogy az utcán verbálisan támadták őt járókelők. Ugyanakkor tény, hogy Norvégiában tilos légfegyvereket nyilvános helyen hordani.

Ha elítélik, Andrej Medvegyevet nem feltétlenül utasítanák ki Norvégiából, mert erőszakos bűncselekményt elkövetők is kaphatnak ideiglenes tartózkodási engedélyt. Erről a norvég bevándorlási hatóság illetékesei tájékoztatták a Reuterst.

Az európai országok jelentősen növelték katonai kiadásaikat 2022-ben, derült ki a stockholmi békekutató intézet, a Sipri legújabb jelentéséből.