Kína;Magyarország;Ukrajna;Egyesült Államok;diplomácia;Hszi Csin-ping;orosz-ukrán háború;David Pressman;

- Hszi Csin-ping kész elősegíteni a tűzszünet mielőbbi elérését, delegációt küldene Ukrajnába

A békekötés magyar sürgetését ugyanakkor álságosnak nevezte Budapesten az amerikai nagykövet.

Hszi Csin-ping kínai elnök az orosz agresszió tavaly februári kezdete óta először emelte fel a telefont, hogy a megtámadott Ukrajna elnökével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalhasson. A kínai állami média szerint közölte, hogy kész elősegíteni a tűzszünet mielőbbi elérését, s ennek érdekében delegációt küldeni Ukrajnába, amely minden féllel tárgyalna a 14 hónapja tartó konfliktus megoldásáról. A CCTV szerint Hszi arra is ígéretet tett, hogy Kína semleges marad, és "nem fogja a válságot haszonszerzés céljából sem kihasználni". A nukleáris kérdés kezelése tekintetében a kínai elnök szerdán ismét visszafogottságra intett minden érintett felet.

Telegram-csatornáján Zelenszkij tartalmasnak nevezte a közel egyórás beszélgetést, amelynek során megvitatták a "lehetséges együttműködést a tisztességes és fenntartható béke elérése érdekében". Ugyanakkor ragaszkodott hozzá, hogy nem kötnek békét területi kompromisszumok árán. "Ukrajna területi integritását vissza kell állítani az 1991-es határokon belül" - mondta.

A háború közepette Kína továbbra is Oroszország fő stratégiai szövetségesének számít, de a kínai békejavaslatokkal szembeni kétségek ellenére Kijev továbbra is nyitva akarja tartani a kapcsolatot Pekinggel, különösen Hszi márciusi békejavaslatai és moszkvai látogatása óta, ahol Oroszország és Kína "múlhatatlan barátságát" hangsúlyozták.

Közben folytatódtak az Ukrajna elleni kiterjedt orosz légitámadások. Kedd esti közlés szerint két nő meghalt, tíz pedig megsebesült a Harkiv megyei Kupjanszkban egy múzeumot ért támadásban. A brit védelmi minisztérium napi tájékoztatójában arról számolt be, hogy hírszerzésük szerint áprilisban mintegy 30 százalékkal csökkent az Oroszországot ért napi veszteségek száma, ami valószínűleg a nagyrészt kudarcot vallott orosz téli offenzíva lezárulásának köszönhető. A londoni minisztérium azt is elmondta, hogy Oroszország jelenleg vélhetően az ukrán ellentámadásra készíti fel csapatait.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége szerdán panelbeszélgetést szentelt a magyar-ukrán kapcsolatok témájának, ahol David Pressman nagykövet - nyilvánvalóan az Orbán kormány tűzszünetet sürgető propagandaszólamaira utalva - azt mondta: "cinikus dolog tűzszünetet követelni, amikor nem az Önök országa az, amelynek közel 20 százalékát egy idegen megszálló hadsereg foglalta el. (...) Az Egyesült Államok igazságos és tartós békét akar. És pontosan ezért állunk vállvetve az áldozatok mellett, Ukrajna mellett."

A magyar kormány néhány órával korábban Facebook-oldalán erősítette meg, hogy a honvédő háborúja közepette EU- és NATO-tagságra törekvő "Ukrajna egyetlen integrációs törekvését sem" támogatja, "amíg az ország nem adja vissza a kárpátaljai magyar kisebbségek 2015 előtti jogait".

Arról egyelőre nem tudni, hogy a KESMA is megpróbál-e lecsapni az ismert amerikai álhírgyárosra.