oktatás;Alkotmánybíróság;korlátozás;tanárok;PSZ;PDSZ;elutasítás;sztrájkjog;

- Az Alkotmánybíróság lesöpörte az asztalról a tanárok sztrájkjogának korlátozása elleni panaszt

A döntést azzal indokolták, hogy tavaly egy hasonló beadványt egyszer már érdemben tárgyaltak és elutasítottak.

Az Alkotmánybíróság (Ab) elutasította a pedagógussztrájkot kiüresítő szabályozás felülvizsgálatát – írja a 24.hu a testület honlapján még csütörtökön közzétett határozat nyomán.

Az alkotmányjogi panaszt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és két pedagógus nyújtotta be, azt kérve, hogy az Ab Állapítsa meg „a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló” törvény rendelkezéseinek alaptörvény-ellenességét és visszamenőleges hatállyal semmisítse meg azokat.

A kifogásolt rendelkezést, amellyel az Orbán-kormány parlamenti többsége korábban a veszélyhelyzet idejére elrendelt korlátozást általánossá tette, és úgy határozta meg a még elégséges szolgáltatás mértékét, amellyel a sztrájk elvesztette funkcióját, kiüresítette a sztrájkjogot. Az Ab indoklásában utalt arra, hogy már vizsgálta a kifogásolt szabályozást, egy hasonló indítványt tavaly november 29-én elutasított, eljárásában az „ítélt dolog” azt jelenti, hogy ugyanazon jogszabályi rendelkezésre vonatkozóan azonos okból, összefüggésben újra előterjesztett indítvány elbírált kérdésnek minősül. 

Azt a beadványt Tóth Bertalan, az MSZP-frakcióvezetője és több ellenzéki országgyűlési képviselő nyújtotta be, de az Ab szerint nem sérti a sztrájkjogot, ha az az elégséges szolgáltatás törvényi mértékét 50 százalékban határozzák meg, így a pedagógusok felét kizárják a munkabeszüntetésből, és az sem, hogy a ki mégis sztrájkol, azt akár azonnali hatályú felmondással elbocsáthatják.

Az Ab most azt állapította meg, hogy „az indítvány jelen esetben nem vet fel olyan új alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést, amely a panaszok befogadását indokolná”, s a maga részéről le is zárta a témát.

A katolikus egyházfő a Szent István-bazilikában megújulást és változást sürgetett, megáldotta a Szent Jobbot és államalapító királyunk példáján keresztül mások meghallgatására, párbeszédre, befogadásra szólított fel. Szerinte az elvilágiasodás maga a szoftpogányság.