A járványeleji szinthez hasonló zuhanást mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a bolti forgalomban.
A nyers adat szerint 12,6 (naptárhatástól megtisztítva 13,1) százalékkal kevesebbet vásároltak a boltokban mint egy évvel korábban – derül ki a KSH által ismertetett márciusi adatokból. Megjegyzik, a mérések kezdete óta ennél nagyobb esést csak 2020 áprilisában, a koronavírus-világjárvány elején mértek, amikor is „gyakorlatilag állóra fékezett a gazdaság”, igaz, az akkori adat is csak egyetlen ezrelékponttal volt rosszabb.
Bár az infláció miatt 10,1 százalékkal több pénzt költöttek, mégis, ennyivel kevesebb terméket vásároltak az emberek egy évvel azelőtthöz képest. A legdurvábban (29,3 százalék) a benzinkutak forgalma esett vissza.
Az élelmiszerüzletekben 10,3 százalékkal kevesebb termék fogyott, mint egy éve, ráadásul ezt az átlagot az étel-, ital- dohányáru-szaküzletek 4,8 százalékos esése még enyhítette is, az „élelmiszer jellegű vegyes üzletek” nevű csoportban – vagyis az összes olyan boltban, ahol más termékek mellett ételt is lehet venni – 12 százalékos volt a visszaesés.
A nem ételt árusító boltokban 9,6 százalékkal csökkent a forgalom. A használtcikk-üzletekben mért a KSH növekedést, méghozzá 11 százalékosat – ha ennek a boltcsoportnak a forgalma megnő, az egyértelműen a válság jele szokott lenni – és a gyógyszerboltoknál volt stagnálás. Bútorból és műszaki cikkből 21, iparcikkből 12, ruhából és cipőből 5, számítástechnikai termékekből pedig 3,4 százalékkal kevesebb fogyott. A csomagküldő és online kereskedelem forgalma 14 százalékkal esett vissza.
Az év első három hónapjában összesítve 9,5 százalékkal kisebb volt a bolti forgalom, mint 2022 január-márciusában. A benzinkutakon 19,1, az élelmiszerboltokban 8,1, a nem ételt árusító üzletekben pedig 7,2 százalékos visszaesést mért a KSH.
Kevesebb élemiszer fogy, a következő hónapokban aligha várhatunk érdemi változást