Magyarország;sajtószabadság;The Guardian;Alapjogokért Központ;CPAC;

Kidobták a CPAC Hungary zárónapjáról a The Guardian tudósítóját

Garamvölgyi Flóra éppen Rick Santorum volt amerikai szenátorral készített interjút, amikor egy rendező megkérdezte tőle, hogy melyik orgánumnak dolgozik.

Foghíjas széksorok és lagymatag érdeklődés jellemezte a budapesti CPAC Hungary második, egyben zárónapját, a szervezők mégis kidobták a konferenciáról a brit The Guardian tudósítóját. Garamvölgyi Flóra – aki korábban lapunk munkatársa is volt – elmesélte, hogy éppen az egyik felszólalóval, Rick Santorum volt amerikai szenátorral készített interjút, amikor egy rendező megkérdezte tőle, hogy melyik orgánumnak dolgozik.

“Miután válaszoltam, három biztonsági őr odajött, az egyik kikísért a regisztrációs pulthoz, ahol azt közölték, hogy csak rendszerhiba miatt tudtam akkreditálni az eseményre” 

– nyilatkozta a Népszavának az újságíró.

Patrick Stegemann, a német Undone oknyomozó riportere lapunknak arról számolt be, hogy korábban őt és több kollégáját is hasonló ürüggyel távolították el a konferenciáról.

A CPAC Hungaryt szervező Fidesz-közeli Alapjogokért Központ (AK) ahogy tavaly, idén is megtagadta számos, a független médiához tartozó újságíró akkreditációját. Az AP és más nemzetközi hírügynökségek sem lehetettek ott a helyszínen.

Garamvölgyi Flóra felidézte, egy hónapja kereste meg az AK-t azért, hogy jelentkezzen újságíróként a CPAC Hungaryre, ám az e-mailjét nem méltatták válaszra. Egy kollégájától kapott egy linket, amelyen keresztül regisztrálni tudott - ezt akkor vissza is igazolták neki.

Hétfőn viszont már egy emailben arról tájékoztatták, hogy helyhiány miatt csak online követheti a konferenciát. A tengerentúlon élő újságíró elmondta: ekkor már a Los Angeles-i repülőtéren volt, ezért úgy döntött, hogy mindenképp eljön Budapestre. A helyszínen végül a rendezők minden további nélkül adtak neki egy nevére kiállított vendégbelépőt, amellyel a CPAC Hungary mindkét napjára beengedték.

Garamvölgyi Flórát pénteken kora délután mégis kitessékelték, így több más kollégájához hasonlóan nem tudta személyesen meghallgatni a nem sokkal később kezdődő, szólásszabadságról szóló kerekasztal-beszélgetést, illetve a “nem woke-nak való vidék” tematikával meghirdetett beszédeket.

Az amerikai szélsőjobb visszainteget

A tavalyinál majdnem kétszer hosszabb, két és félperces videóüzetet küldött Donald Trump volt amerikai elnök az idei CPAC Hungaryre. Ebbe már a szervezők, valamint a “nagyszerű vezetőnek” nevezett Orbán Viktor miniszterelnök dicsérete mellett ideológiai elmélkedések is belefértek.

Trump arról beszélt, hogy amerikai és európai szövetségesei nyerésre állnak a barbár “marxisták, globalisták és kommunisták” ellen világszerte vívott történelmi csatában. Hangsúlyozta, hogy a konzervatívokat világszerte összeköti egymással az időtlen értékek iránti elkötelezettség. “Együtt hiszünk abban, hogy a hit és a család a jó és szabad társadalom alapköve” - jelentette ki a kétszer elvált milliárdos, aki ellen egyebek üzleti csalásért vádeljárás folyik New Yorkban, egy állítólagos affér eltussolásáért Stormy Daniels pornószínésznőnek fizetett és a nyilvántartások meghamisításával elkönyvelt hallgatási pénz ügyében.

A szervezők a meglepetésnek szánt Trump-videóval indították CPAC Hungary zárónapját, amely külföldi szélsőjobboldali politikusok és aktivisták mellett magyar kormánytagok foglaltak állást ideológiai és pártpolitikai kérdésekben. Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a honvédelmi tárca vezetője például a kommunizmus modernkori „ateista szovjet-bolsevik mutációjának” minősített nyugati progresszív baloldalt azonosította ellenségként. Lázár János építési és közlekedési miniszter ezt követően lényegében amerikai ügynöknek bélyegezte a magyar baloldalt, és Joe Biden hivatalban lévő amerikai elnök fián, a botrányhős Hunteren élcelődött.