Szombat délután ünnepélyes ceremónia keretében Justin Whelby canterbury- érsek elhelyezte a koronát III. Károly fején a westminsteri apátságban, így ezzel formálisan is ő lett az az Egyesült Királyság és 14 további nemzetközösségi ország uralkodója.
Felesége, Kamilla királyné lett.
Királyné lesz a gonosz mostohából, a britek elfogadják KamillátAz ezt megelőző szertartás keretében kezét a Bibliára téve III. Károly elmondta királyi esküjét, s megerősítette, hogy betartja a nemzeti törvényeit és fenntartja az anglikán egyházat. „Isten engem úgy segéljen!” - zárta fogadalmát.
– Azért vagyunk itt, hogy királyt koronázzunk, és azért koronázunk királyt, hogy szolgáljunk – mondta Justin Welby, miközben megkezdte prédikációját. Azt hangoztatta, a szolgálat a cselekvő szeretet. A felkenés mozzanatát paravánokkal takarták el.
Magán a koronán 440 ékszer található, 22 karátos 2,3 kilogramm súlyú arany koronát - amely 1661-ben, II. Károly koronázására készült, de az utolsó előtti angolszász király, a normann hódítás évében, 1066-ban elhunyt Hitvalló Eduárd emlékét őrzi – csak egyszer, a koronázás napján helyezik minden uralkodó fejére, utána visszaviszik a londoni Tower erődjének kincstárába. Justin Welby kicsit megigazította, majd megállapította, hogy stabilan áll a fején. Ezt követően felhangzott a God Save The King! felkiáltás.
Ezt követően már egy másik, magasabb emelvényen levő trónon fogadta a többi között a canterbury-i érsek, valamint fia, Vilmos walesi herceg hűségesküjét. Figyelemre méltó tény, hogy Vilmos herceg öccse, a család fekete bárányának számító Harry herceg nem állhatott a bátyja mellett a ceremónián. Formális szerep híján mögötte három sorral kapott helyet, néhány órával azután pedig – írja a Daily Mail –, hogy véget ért a koronázás, már repülőgépre is ült Londonból vissza Los Angeles felé, ahol az amerikai feleségével, Meghan Markle egykori színésznővel él.
Az Egyesült Államokban is imádják a WindsorokatA tévéképernyők előtt milliók követhették, ahogyan III. Károly a londoni Westminster-apátságban egy XIV. századi trónra ül le. 1066 óta itt koronázzák meg a brit uralkodókat.
III. Károly a 39. angol vagy brit uralkodó, akit a westminsteri apátságban koronáztak meg. Az első angol király, akinek fejére a történelmi dokumentumok tanúsága szerint kétséget kizáróan itt helyezték a koronát, a normann hódító, I. Vilmos volt 1066 karácsonyán. III. Károly, aki novemberben tölti be 75. életévét, az angol-brit monarchia történetében a legidősebb uralkodó, akit megkoronáztak.
Eljött a koronázás napjaAz Egyesült Királyság és a világ minden tájáról tömegek gyűltek össze szombaton Londonban, hogy a helyszín közelében kövessék nyomon az eseményeket.
Mintegy száz államfő és közjogi méltóság volt jelen a helyszínen, az amerikai elnök helyett felesége, Jill Biden first lady érkezett. Emmanuel Macron francia államfő személyesen van jelen. Magyarországot Novák Katalin államfő képviselte, aki már egy szelfivel is be is jelentkezett. Orosz vezetők nem kaptak meghívót, ahogyan irániak sem.
A mindenkori brit uralkodó a mai napig az anglikán egyház főkormányzója - vagyis világi vezetője -, és a hit védelmezője cím birtokosa. Az ő személyes felelősségi körébe tartozik a két legfőbb anglikán vallási méltóság, a canterbury-i és a yorki érsek, valamint az anglikán egyház püspökeinek kinevezése.
Összesen kétezer vendég volt jelen a szakadó esőben. A tömegben több monarchiaellenes ellenes tüntetőt letartóztattak, a korábban szexbotrányba keveredett András herceget kifütyülték.
Az Egyesült Királyság történetében 70 éve, 1952. június 2., vagyis II. Erzsébet megkoronázása óta nem volt példa ilyen szintű ünnepre. A Buckingham-palota hivatalosan nem közölte, hogy mennyibe került, de a BBC előzetes becslése szerint az ár valahol 50 és a 100 millió font közötti összeg lehet. Ennek csak a felét állta az uralkodói ház, a többit a brit adófizetői pénzbő finanszírozták. Ékesszólóan árulkodott erről a fényűzésről, hogy a brit királyi pár a hagyományoknak megfelelő, de 2023-ban már kissé idejétmúlt gesztussal az 1762-ben épült, aranyozott festésű, kilenc méter hosszú Gold State Coach nevű hintót hajtott vissza a westminsteri apátságból a Buckingham-palotába egy 4000 fős brit és nemzetközösségi katonai kísérettel azután, hogy a koronázási szertartás közép-európai idő szerint délután 2 órakor véget ért.
A palota előtti térre a rendőrség nem sokkal később beengedte az uralkodó üdvözlésére összegyűlt, 350 ezer fősre becsült tömeget, amely teljesen megtöltötte a palota és az Admiralitás között húzódó Mall sugárutat. Ezután lépett ki a teraszra - rövid időn belül kétszer is - III. Károly és Kamilla királynő, mindketten koronával a fejükön. Károly a kétezer gyémánttal ékesített birodalmi állami koronát (Imperial State Crown) viselte, Kamillán Mária királynő koronája volt. Ez a korona 1911-ben készült V. György király felesége, Mária számára.
A brit monarchikus szokásjog alapján a férfi uralkodók hitvesét a királynői cím, saját korona és a felség megszólítás illeti meg.
Ez volt III. Károly király első ceremoniális megjelenése uralkodóként a Buckingham-palota teraszán, amelyre a királyi család tagjai rendszerint történelmi jelentőségű események alkalmából lépnek ki.
III. Károly 1948. november 14-én született. Hároméves kora óta viselte a trónörökösi címet, nála több időn, 70 éven át senkinek nem kellett várnia a világon, hogy trónra léphessen.